Запрошуємо на виставку майстрів народного мистецтва «Різьбярський дивосвіт Чернігівщини»

4 лютого 2022 року о 12.00 у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (у Колегіумі, на Валу) відкривається нова виставка «Різьбярський дивосвіт Чернігівщини». До 30-річчя своєї діяльності Чернігівський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України підготував виставку творчий звіт провідних сучасних чернігівських різьбярів.

Відеотрансляція відкриття виставки https://www.youtube.com/watch?v=nySXh3IqZX0

Різьбярська школа на Чернігівщині має три провідні центри, це Новгород-Сіверський, Чернігів та Ніжин. Всі майстри члени обласного осередку Спілки, вони є лауреатами численних обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок. Їх авторські твори регулярно поповнюють музейні та приватні колекції. Багато імен чернігівських митців уже увійшли до літопису історії сучасної української культури і відзначені почесним званням майстра народної творчості України. Чернігівське сучасне традиційне різьбярство визначається як провідне в східній Україні і заслужено позиціонується як сучасний мистецький бренд нашої області.

Серед творчих доробків, з яскраво вираженими мистецькими рисами, які за основу мають прадавні традиції Сіверського краю, слід виділити художні твори представників новгород-сіверської різьбярської школи. Її засновником є відомий український різьбяр заслужений майстер народної творчості України Анатолій Колошин. До цього потужного осередку також належать заслужені майстри: Анатолій Іваньков, Віктор Ворожбит, Андрій Колошин. Завдяки діяльності Чернігівського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України цей мистецький колектив не лише пережив лихоліття 1990-х рр. зі знищенням більшості українських промислів, але й продовжив плідно працювати. Серед митців більш молодого віку слід визначити майстрів з ложкарства Олександра Хавлука та Романа Чорного.

Чернігівська школа представлена на виставці в першу чергу роботами неперевершеного Андрія Каменецького, заслуженого майстра народної творчості України, лауреата численних премій та урядових відзнак. Його могутні дубові скрині, столи, меблі з використанням чернігівського давньоруського різьблення не мають аналогів серед сучасних декоративних виробів.

Серед чернігівських майстрів уславились імена Олексія Трохимченка, Валентина Насенка, Олександра Сіроштана, Дмитра Лисака. Всі вони досконало володіють техніками різьбярства і мають індивідуальний творчий почерк.

Ніжинський осередок різьбярства представлений творами Сергія Святного, Григорія Василенка та Олександра Панченка. Провідний майстер з виготовлення дерев’яної іграшки Сергій Святний є визнаним авторитетом в Україні в цій галузі. Він один з небагатьох українських різьбярів, який присвятив себе цьому виду народної творчості. Творчо переосмисливши багату мистецьку спадщину, Святний розробляє власні творчі зразки художніх виробів, створені на основі мотивів та технік традиційного різьблення.

Художнє різьблення по дереву широко використовується насамперед як декоративна прикраса на предметах домашнього вжитку на скринях, столах, мисниках, полицях, лавах, сундуках, декоративних тарелях, ліжках, барильцях, ложках, на деталях житлової архітектури сволоках, на лицьовій стороні дверей, воротах, наличниках вікон і дверей тощо.

Окремо слід виділити як напрямок знані традиційні розкішні чернігівські скрині, виконані в техніці «сухої різьби», шкатулки різних форм, які просто вражають. Лише варто згадати, що чернігівські скрині є в колекціях майже всіх українських президентів. Першість тут належить безумовно новгород-сіверським майстрам Анатолію і Андрію Колошиним, Анатолію Іванькову та Віктору Ворожбиту.

Серед різноманіття різьблених виробів завжди привертають увагу скрині величезних розмірів, які буквально вражають досконалістю пропорцій та гармонійністю орнаментального оздоблення поверхні. Так звана «весільна» скриня має колеса та кілька прискринків.

Величезні, до 70 см в діаметрі, різьблені тарелі вміщують в собі все багатство різьбярського надбання з невичерпних джерел традиційної художньої деревообробки. Навіть не фахівець, дивлячись на бездоганне віртуозне різьблення в поєднанні з досконалою композицією традиційного поліського орнаменту, зрозуміє, що перед ним класичні твори сучасного українського декоративного мистецтва. Твори провідних майстрів Чернігівщини, представлені на виставці, продовжують споконвічні традиції українського різьбярства та наочно демонструють невичерпний творчий потенціал наших талановитих земляків.

Джерело: «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *