КУРГАН_ЧОРНА_МОГИЛА1

Величний насип кургану Чорна могила розташований в Чернігові поруч з Єлецьким монастирем. Це один з найбільших давньоруських курганів X ст., який зберігся. Існує легенда про те, що в цьому кургані похований князь Чорний, який був засновником міста і дав йому своє ім’я.

Вражають розміри кургану: його діаметр 40 м, окружність 125 м, висота, що збереглася — 11м. У давнину він був оточений ровом до 7 м завширшки. Курган досліджував у 1872-73 рр. відомий археолог, уродженець Чернігівщини Дмитро Якович Самоквасов.

КУРГАН_ЧОРНА_МОГИЛАПоховання в кургані  чоловіка і жінки — здійснене за обрядом кремації. Поховані покладені в повному військовому обладунку, займали середню частину кострища. Поруч з воїном знаходилась зброя — два меча, шабля, спис, сідло з стременами, фрагменти кольчуги, шолом, наконечники стріл, біля ніг — щит з мідним окуттям. Поруч зі зброєю знаходилися залізна посудина з кістками барана та бронзова жаровня з вугіллям. Біля ніг похованого були покладені двоє осідланих коней. Серед речей, пов’язаних з жінкою — десять серпів в ногах. Західну частину кострища займали дванадцять відер півколом, від яких залишилось залізне окуття, та дві залізних посудини. На місці, де лежали небіжчики, знайдені численні прикраси, наконечники поясів, золоті та срібні злитки — залишки розплавлених у вогні прикрас, бронзова посудина з бабками — гральними кістками, ключі, замки, сокири та долота.

Первинний насип кургану складав 7 м, потім тут відбувалася тризна-змагання на честь померлого, після якої курган досипався. На тризнищі були знайдені два ритони, зроблених з рогів тура зі срібним окуттям, багато орнаментованим. Найбільш цікаве окуття більшого ритону з чудовим фризом, де зображено фантастичних звірів, птахів, людей. Крім того, на тризнищі знайдено два жертовних ножа та бронзовий ідол скандинавського бога Тора. Ці знахідки розглядають як дари, які відповідали статусу померлого за його життя. У кургані знайдено три візантійські монети, наймолодша з яких карбована в 945-959 рр. Костянтином VII Багрянородним та його сином Василем. За цією монетою курган датують 960-ми роками — епохою князя Святослава.

Більшість знахідок з Чорної могили зберігається в Московському історичному музеї. Частина експонатів, переданих Дмитром Самоквасовим до музею Київського університету та деяких приватних колекцій була втрачена.