Виставка про забуту війну у Національному заповіднику «Чернігів стародавній»

“Це перша війна, що стала такою масовою бійнею, – наголосив на відкритті виставки про 100-річчя першої світової війни у навчальному класі Колегіуму генеральний директор Національного архітектурно- історичного заповідника “Чернігів стародавній” Юрій Соболь. – У ній загинуло 18 мільйонів. І пройшлася ця війна також Україною. Та маємо пам’ятати ще й те, що у цій війні українці Австро-Угорської імперії воювали проти українців Російської імперії. Це також один з уроків війни, яку я вважаю незаслужено забутою”.

Нагадав Юрій Соболь і про те, що сто років тому Україна, на відміну від держав, що утворилися після розпаду Автро- Угорської імперії, не втримала свою незалежність. “Війна показує: без своєї міцної армії незалежність неможлива”, – наголосив керівник заповідника “Чернігів стародавній”.

До речі, на виставці представлені і фото дідів і самого Юрія Олексійовича – з георгіївськими хрестами, вони підтверджують: Чернігівщина не була осторонь тої великої війни. Яка, між іншим, називалася раніше великою вітчизняною…

Виставка створена в основному на колекції Володимира Руденка (на фото). Він каже: “Я хотів показати війну не з парадного боку – з генералами, імператорами, орденами, а так, як вона пройшла через життя звичайних людей. Тому є навіть таке унікальне фото, як офіцери танцюють …танго у землянці”.

Виставка представляє багато унікальних пожовтілих фотографій, як, на жаль, важко визначити кому належали і яка доля зображених на ній людей. Володимир Руденок: “Часто з фронту надсилали фото за написом – мовляв дорогим батькам від сина Петі. А як того Петю було прізвище – на фото не вказано”.

Є на виставці і багато несподівних речей, як ось малесенький гребінець для догляду за вусами чи листівки французькі та англійські. Кокарди, бляхи, газети – все це можна роздивитися на виставці в чернігівському Колегіумі.

…До речі, на відміну від України, у Європі відзначають сторіччя закінчення першої світової війни – у Париж з’їдуться лідери 60 держав, в тому числі буде і Президент України Петро Порошенко. Як і його колега з Росії…

Василь ЧЕПУРНИЙ, “Сіверщина”

Фотографував Сергій Черняков, “Чернігів стародавній”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *