Вперше в Чернігові виставка картин народної художниці Віри Баринової-Кулеби

22 серпня о 14.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (у Колегіумі, на Валу) відбудеться відкриття виставки картин Віри Баринової-Кулеби «Відлуння душі».

Академік Академії мистецтв України, народний художник, заслужений діяч мистецтв України, професор Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, почесний професор Нанкінської академії (Китай), член Спілки художників СРСР з 1970 року, член Національної спілки художників України з 1991 р., член-кореспондент Національної академії мистецтв України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня.

Роботи художниці представлялися на виставках у Швейцарії, Франції, Україні, Угорщині, США, Росії, Німеччині, Китаї, Великобританії; займають вагоме місце в музейних і приватних колекціях різних країн світу; виставлялися на аукціонах «Сотбіс» і «Крістіс».

Виставка картин Віри Баринової-Кулеби презентуються в Чернігові вперше. Вона приурочена до Дня незалежності України.

Народилася Віра Іванівна 1 грудня 1938 року на хуторі Мельникове-Кулебине на Полтавщині (нині с. Римарівка Гадяцького району Полтавської області). Це потім, коли вже у Києві вийшла заміж за студента, майбутнього авіаінженера Валентина Баринова, прізвище стало подвійним — Баринова-Кулеба.

Віра успішно закінчила Харківське художнє училище (1959 р.), Київський художній інститут, майстерню В. Г. Пузиркова (1965 р.), викл. А. Трохименко і С. Костецький, а також Творчі майстерні Спілки художників СРСР (викл. Сергій Григорьєв), стажувалася у Німеччині.

Перша зарубіжна виставка її робіт відбулася в Берліні (1966 р.). І відтоді численними картинними експозиціями в Україні, Китаї, США, Швейцарії, Росії, Угорщині, Німеччині, Великобританії, Франції пані Віра поповнює скарбницю світового мистецького процесу, а його шанувальники — власні колекції.

З 1968 року Віра Іванівна працює в Київському художньому інституті — нині Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, де викладає і донині, від 1995 року — професор живопису кафедри живопису і композиції.

Автор портретів, натюрмортів, станкових полотен. Твори зберігаються в Національному художньому музеї та інших музеях України, США, Канади, Фінляндії, Швейцарії, Великої Британії. Працює в традиціях реалізму та неофольклоризму. Один із її характерних мотивів — співвідношення мікрокосмосу з макрокосмосом, їх неподільність.

Аукціонний дім Sotheby’s, а також аукціонний дім Christie’s провели успішні торги великої серії робіт Віри Баринової-Кулеби. Її картини прикрашають, окрім музеїв і приватні художні колекції в Україні і за кордоном, зокрема в Китаї. За успішну педагогічну та творчу діяльність у Китайській Народній Республіці Віра Баринова-Кулеба удостоєна звання почесного професора Нанкінської академії. Вона вела також курс образотворчого мистецтва в університеті міста Сіньхуа. Навчальні заклади та меценати, поціновувачі мистецтва Піднебесної запрошують пані Віру до співпраці. Вона шість разів бувала у тривалих творчих поїздках у цій країні, давала майстер-класи живопису та рисунка. І в Україні багато студентів із Китаю, навчаючись у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, пізнають основи художньої майстерності у професорки Баринової-Кулеби. Це вона відкриває їм таїну звучання кольору, форми, композиції, прищеплює смак до творчості, виховує потребу пізнавати світ мистецтва, пошуку свого почерку.

Вона і сама все життя у пошуку — натури, сюжету, композиції, техніки… Віра Кулеба добре запам’ятала настанови видатної Тетяни Яблонської, яка викладала їй та її однокурсникам живопис, — пиши не просто те, що бачиш, пиши те, що відчуваєш. І ось сюжети та композиції, правдиві, невигадані історії спливають у творчих задумах художниці Віри Баринової-Кулеби. І ці яскраві образи, чіпляють за душу, живуть на полотні!

Пані Віра знаходить такі мислеформи, таку символіку, що від робіт навіть на найтрагічніші теми віє теплом, любов’ю, надією на краще, на те, що добро сильніше за всяке зло, а правда, глобальна чи особистісна, здобуде перемогу. Така Вірина філософія. Вона її виражає просто і ясно: «Картини — мої діти», «Мистецтво має приносити радість». Та й роботи свої майстриня підписує просто: «Віра». Вона вірить у краще майбутнє. Дух оптимізму пронизує весь творчий шлях художниці.

Автопортрети Віри Баринової-Кулеби завжди колоритні, сповнені глибокого філософського змісту — селянка-українка у квітчастій хустці, «тіфозі» в блакитному светрі, пані в елегантному чорному капелюсі — така вона різна — Віра Іванівна. У своїх творах художниця тепло, з любов’ю оспівує сільське буття. А з натури Віра Баринова-Кулеба дуже любить писати натюрморти, особливо квіти. Вони в неї пахнуть, квітнуть, буяють. І не в’януть!

«Хочу весняного простору, щоб радісним кольором намалювати вивершені звуки життя. Воно неосяжне, таким його Бог створив і дав мені щастя жити і творити на цьому світі», — так свою творчість, свою мету бачить сама художниця. І все її життя посутньо підпорядковане цій меті. Чи пише вона сама свої полотна, чи вчить майбутніх художників. Віра Баринова-Кулеба дуже ретельно вибирає натуру, ставить композиції для студентів, де на кафедрі живопису і композиції Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури вона вводить у світ мистецтва молодь. Вона буквально, мало чи не за руку, водить їх на виставки і в музеї, буквально змушує їх брати участь у виставках, продавати свої роботи. Художниця переживає за них. Кожне її слово — велика цінність, кожен мазок — діамант. Віра Іванівна живе творчістю. Своєю і своїх учнів, котрі вже і самі стають метрами.

Творчість Віри Баринової-Кулеби базується на традиціях найкращих зразків українського образотворчого мистецтва. Реалістичний і самобутній авторський стиль станкового живопису не перестає захоплювати своєю щирістю, глибокою чутливістю і автентичними українськими мотивами.

Виставка робіт художниці — це показ неймовірно красивого та життєдайного розмаїття українського побуту, історії, образів і людей. Це презентація частки сучасної української культури, яка ґрунтується на давніх традиціях. І кожну свою виставку сприймає як своєрідний іспит, творчий етап.

«Мистецтво є мистецтво, немає різниці сучасне воно чи ні. Воно — вічне. Не важливо чи людина навчалася академізму, чи вчилася у природи. Навчитись малювати легко, але навчитися творити — неможливо», — каже Віра Баринова-Кулеба.

Джерело: «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *