Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» є одним із головних туристичних об’єктів Чернігівщини та України. Щороку його музеї та виставки відвідують понад 250 тисяч шанувальників старовини та культури. А за 50 років діяльності установи її пам’ятки та експозиції відвідало понад 10 млн. туристів, зокрема, урядові делегації з Франції, США, Росії, Великобританії, Північної Кореї, Нової Зеландії, Японії, Канади та інших країн світу.

У 2017 році пам’ятки заповідника та його музейні експозиції оглянули 294862 відвідувачів (у 2016 році — 280818), наукові співробітники провели 6673 екскурсій (у 2016 році — 6157).

З метою популяризації пам’яток архітектури заповідника та його фондових колекцій здійснюється співпраця із туристичними фірмами Києва, Чернігова та інших міст України.

З метою підвищення культури обслуговування, у тому числі інформаційного характеру, створення умов для збільшення кількості відвідувачів закладу у заповіднику здійснюються такі заходи:

– встановлені інформаційні стенди на території Валу та Болдиних гір (біля Антонієвих печер);

– інформація про виставкові заходи та тематику екскурсій і лекцій оприлюднюється на веб-сайті «Чернігів стародавній» та в інших засобах масової інформації;

– видається сучасна рекламна продукція, зокрема, буклети, флаєри;

– запроваджені додаткові форми співпраці із відвідувачами, зокрема, у приміщенні Колегіуму проводяться публічні лекції на історичну тематику;

– у навчальних закладах Чернігова проводяться просвітницькі заходи, зокрема, лекції та виставки.

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» щороку бере участь у Міжнародній виставці UITT «Україна — подорожі та туризм», а також у регіональних туристичних ярмарках, в організації та відкритті туристичного сезону в місті Чернігові. Зокрема, у 2017 році наукові співробітники заповідника взяли участь у виставці «Харківщина: туристичні відкриття» (організатори: Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації та ОКЗ «Харківський організаційно-методичний центр туризму») та в 25-му Ніжинському традиційному Покровському ярмарку.

Заповідник активно співпрацює з місцевими і всеукраїнськими засобами масової інформації та інтернет-виданнями. Створено цикл радіо- та телепередач з Чернігівською обласною державною телерадіокомпанією «Сівер-центр», з міським телебаченням «Новий Чернігів» підготовлено низку телепередач «Невідомий Чернігів», надано допомогу в підготовці телепередач всеукраїнським і місцевим телеканалами (зокрема, науково-консультативну допомогу телеканалу «1+1» у створенні фільму за проектом «Україна. Повернення своєї історії»).

Враховуючи унікальну акустику стародавнього храму, Борисоглібський собор згідно рішення Чернігівської обласної ради є Будинком хорової спадщини, тут проходять концерти духовної та камерної музики популярних колективів з України та з-за кордону. Зокрема, у 2017 році Академічний камерний хор імені Дмитра Бортнянського проводив заходи у рамках програми «Суботні концерти духовної музики», концерти старовинної європейської музики організовував KlarnetKvartet «BAGATELLE», Чернігівський український академічний народний хор (художній керівник та головний диригент, заслужений діяч мистецтв України Володимир Коцур) у програмі «Молитва до Господа» виконував піснеспіви на Благовіщення (за участю чоловічого хору храму «Всіх святих чернігівських»), у виконанні вокального гурту Академічного ансамблю пісні і танцю «Сіверські клейноди» звучали традиційні пісні сіверського краю (хормейстер В’ячеслав Гамула, художній керівник та головний диригент — заслужений діяч мистецтв України Сергій Вовк).

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» надає допомогу в організації на території Валу та біля Катерининської церкви різноманітних туристичних та краєзнавчих заходів. Зокрема, сприяє у проведенні весільних церемоній, які з кожним роком набувають все більшої популярності.