Національний заповідник «Чернігів стародавній» є одним із головних туристичних об’єктів Чернігівщини та України.
У 2021 році пам’ятки заповідника та його музейні експозиції оглянули 199873 відвідувачів, наукові співробітники провели 4987 екскурсій.
Карантинні обмеження, викликані коронавірусною інфекцією COVID-19, призвели до зменшення кількості відвідувачів музейних об’єктів заповідника, особливо у 2020 році (86572 відвідувачів). Проте, у 2021 році спостерігався процес стабілізації, а в травні-жовтні на музейних об’єктах заповідника були зафіксовані рекордні показники за кількістю відвідувачів та екскурсій, суттєво зросли і фінансові надходження. Розширилася географія екскурсантів: Київ, Дніпро, Львів, Житомир, Полтава, Харків, Чернігів, Суми, Кам’янець-Подільський, Біла церква, Конотоп, Глухів, Ніжин, Черкаси, Одеса, Умань, Полтава, Бровари та інші міста України. Іноземні туристи завітали до нас, зокрема, з Іспанії, США, Казахстану, Білорусії, Греції, Узбекистану, Німеччини, Великобританії, Франції, Індонезії.
З метою збільшення кількості відвідувачів та враховуючи зростання популярності Інтернету були запроваджені нові інформаційні і комунікаційні технології, зокрема, проводилось в форматі онлайн відкриття художніх виставок, створювались відеолекції, розміщені на YouTube-каналі. Значна увага приділялась популяризації пам’яток заповідника на веб-сайтах і також на сайті «Чернігів стародавній», а також в соціальних мережах Facebook та Instagram.
Для більш сприятливих умов з обслуговування туристичних груп та індивідуальних гостей встановлено платіжні термінали в музейних об’єктах заповідника: Борисоглібському соборі, Колегіумі, Антонієвих печерах. Заповідник «Чернігів стародавній» з грудня 2021 року брав участь у програмі «єПідтримка» (можна було придбати вхідні квитки, оплатити екскурсії та купити науково-популярну літературу).
За сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток туристичної галузі Чернігівщини та з нагоди Всесвітнього дня туризму колектив Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» у вересні нагороджений подякою голови Чернігівської обласної державної адміністрації.
Почесними грамотами Департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації відзначені Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу; Ольга Травкіна, кандидатка історичних наук, завідувачка відділу музейної та науково-фондової діяльності; Андрій Глухенький, завідувач відділу наукових досліджень печер та пам’яток археології.
Створено віртуальну виставку «Цегляні сторінки історії Чернігова», підготовлену за ініціативи Музею історії Десятинної церкви спільно із Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній» та Навчально-науковим інститутом історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського Національним університетом «Чернігівський колегіум» ім. Т.Шевченка (розміщена на сайті заповідника 26 лютого). Використано матеріали зібрання Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», у тому числі здобуті Чернігівською експедицією Національного університету «Чернігівський колегіум» впродовж 2012-2016 рр., а також матеріали, зібрані під час підготовки каталогу «Пам’ятки монументальної архітектури північного Лівобережжя України XI–XIII ст.», виданого в Чернігові у 2019 р.
Взято участь у відеопрезентації збірника матеріалів III Всеукраїнської наукової конференції «Крути: проблеми державотворення — від доби Української революції (1917-1921 рр.) до сьогодення» (29 січня). Організатори: Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка.
До 382-ї річниці з дня народження Івана Мазепи біля пам’ятника гетьману на території Валу в Чернігові проведено меморіальний захід (богослужіння (заупокійну літію за великим українським патріотом і покровителем православної церкви гетьманом І. Мазепою), покладання квітів до пам’ятника Іванові Мазепі, меморіальний мітинг за участю представників влади, науковців та громадськості), 19 березня. Організатори: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» за сприяння Українського інституту національної пам’яті.
Співробітники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» долучилися до відзначення національного свята — Дня вишиванки (20 травня).
30 липня проведено презентацію збірника наукових праць «Карнабідівські читання», випуск 5, 2021 рік. Він включає матеріали V Карнабідівських читань, які проходили у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» 26-27 листопада 2020 р. і були присвячені 400-літтю від народження Лазаря Барановича — видатного українського релігійного і політичного діяча другої половини XVII століття, архієпископа Чернігівського і Новгорода-Сіверського, письменника і проповідника.
Заповідник взяв участь у Всеукраїнському туристичному фестивалі «Мандруй Україною», що об’єднав всі регіони України в одному місці (Національний музей народної архітектури та побуту України», с. Пирогів), 22-24 серпня. Захід організований Державним агентством розвитку туризму України за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, всеукраїнської спілки VISIT Ukraine та Global Talent Ukraine. З метою популяризації пам’яток архітектури заповідника, у рамках співпраці з чернігівським кафе «У Болдиної гори», видано прайс-листи, які були поширені на згаданому туристичному фестивалі.
До 30-річчя незалежності України проведено мистецький проєкт «Український передзвін. Карильйон і бандура», біля Катерининської церкви, 28 серпня. Концерт відомої в Україні та світі карильйоністки Ірини Рябчун (Київ) і Прикарпатського квартету бандуристок «Ґердан». Організатор: Телерадіокомпанія «РАІ» (Івано-Франківськ) за підтримки Українського культурного фонду та Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
29 жовтня в Борисоглібському соборі відбулася урочиста церемонія погашення спеціальним художнім поштовим штемпелем маркованого конверта, випущеного Укрпоштою за ініціативи Українського інституту національної пам’яті та Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Захід приурочений до 100-річчя першого Всеукраїнського Православного Церковного Собору Української Автокефальної Православної Церкви.
З нагоди Дня української писемності та мови проведено акцію покладання квітів до скульптури Нестора літописця (на Валу), 9 листопада. Таким чином, започатковано у Чернігові традицію вшанування київського літописця та письменника, ченця Києво-Печерського монастиря. Організатори заходу: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» та Чернігівське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка
У Борисогліському соборі — Будинку хорової спадщини — за сприяння заповідника проведено заходи:
– надано допомогу у зйомках сюжету відеофільму за участю артистів академічного камерного хору імені Д. Бортнянського Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм (16 квітня, у рамках обласних заходів з вшанування 35-ї річчя трагедії на Чорнобильській АЕС);
– Академічний камерний хор ім. Дмитра Бортнянського представив глядачам концертну програму, присвячену святу Трійці, 20 червня;
– Капела бандуристів ім. Остапа Вересая організувала концерт класичної музики «Бандура – сестра арфи та клавесину», 26 червня;
– проведено зйомки відеоролика за участю Академічного камерного хору ім. Д. Бортнянського і Національної суспільної телерадіокомпанії України, у рамках плану заходів з відзначення 30-річчя незалежності України та підготовки тематичного відеоконтенту, погодженого з Міністерством культури та інформаційної політики України;
– концерт «Молитва за Україну» у виконанні артистів Академічного камерного хору ім. Д. Бортнянського, 19 вересня;
– концерт партесної хорової музики XVIII ст. у рамках реалізації партнерського проекту «Open partes: комунікація без меж» (за підтримки Українського культурного фонду) та фестивалю «Старовинна музика в стародавньому місті» за участю вокального ансамблю Open Opera Ukraine під орудою Н. Хмілевської, дуету О. Коптєва і І. Євтушенка (м. Чернігів) та ансамблю BAROCCOPLUS (м. Київ), 2-3 жовтня.
Надавалася допомогу в організації весільних церемоній на території заповідника.
Взято участь у підготовці фільму про Антонієві печери на замовлення телевізійної програми «Загублений світ», 20 і 21 травня. Надано допомогу телеканалу 2+2 у підготовці спепроекту про українців та унікальні міста України. 26 серпня заключною програмою спецпроекту став випуск «Антонієві печери» про унікальну пам’ятку підземної культової архітектури XI—XIX століть. Захід приурочений до Дня незалежності України.
Проведено онлайн-лекцію про сонячний годинник кінця XVII ст. на Іллінській церкві м. Чернігова (лектор: Ольга Травкіна, кандидат історичних наук, завідувачка відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»), 23 червня.
Використання веб-сайту та соціальних мереж в діяльності заповідника.
Підготовлені та розміщені на веб-сайті «Чернігів стародавній» онлайн-лекції: «Тарас Шевченко та його музи», «Меценатство гетьмана Івана Мазепи у Чернігові», «Чернігівський Єлецький монастир: історія буття», «Як все починалось… (До історії створення Чернігівського історико-культурного заповідника в 1929 році)», «Маловідомі реліквії з поховання чернігівського архієпископа Лазаря Барановича», «Чернігів стародавній: фортеця шести держав», «Повоєнні плани з благоустрою території Єлецького монастиря у Чернігові»; інформація «Таємниці давньоруської гробниці» (про антропологічні дослідження поховання у давньоруській гробниці ХІ ст, виявленої у 1967 р. біля Спасо-Преображенського собору); екскурсія «Чернігів з висоти пташиного польоту».
Зростає кількість відвідувачів веб-сайту «Чернігів стародавній»: у 2021 р. кількість переглядів — 65254 (для порівняння: у 2020 р. — 62235). Сторінка заповідника у Facebook — 1444 підписників (станом на 31.12.2021), в Instagram — 385 (створена 14.03.2021).
Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації проведено аналіз сайтів національних історико-культурних заповідників та музейних закладів області. Очолив рейтинг сайт заповідника «Чернігів стародавній» (оригінально розроблений дизайн, зручність перегляду користувачами, наявність зворотнього зв’язку, Google-карта для розроблення маршруту до заповідника, книжкова онлайн-крамниця, замовлення екскурій онлайн, рубрика для відвідувачів оформлена лаконічно, 8 іноземних мов).