Національний заповідник «Чернігів стародавній» представив виставку косторізного ремесла за матеріалами археологічних досліджень

22 квітня Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» представив виставку косторізної справи давньої Русі, підготовлену за результатами археологічних досліджень.

Згадану виставку науковці планували презентувати 24 лютого. Однак цьому перешкодило введення військового стану та загроза вторгнення російських військ у Чернігів. Зараз, коли українські війська відкинули ворога за межі області було вирішено з дотриманням відповідних обмежень відкрити виставку та показати її в режимі онлайн поціновувачам старовини.

Презентувала виставку старший науковий співробітник музейної та науково-фондової діяльності Тетяна Новик.

Органічні різновиди сировини, як найбільш доступні, з прадавніх часів використовувалися для виготовлення різноманітної продукції й посідали провідне місце у виробництві. Кісткові матеріали складали значну їх частину. З давнини вони слугували матеріалом для виробів різноманітного призначення. На Русі косторізне ремесло виникає з розвитком міст та міського ремесла протягом Х—ХІІ ст. Саме у цей період відбувається його піднесення, з’являється якісна й різноманітна продукція. Але існувало і виготовлення примітивних знарядь праці у домашніх умовах. Застосування органічної сировини відображає активне ставлення людини до природних ресурсів, їх опрацювання та перетворення в елемент культури.

Матеріали археологічних досліджень Чернігова налічують сотні екземплярів готових виробів з кістки та рогу, які репрезентують предмети різних категорій: речі повсякденного вжитку (ґудзики, гребені, гольники, натільні хрестики, гральні реквізити), знаряддя праці, деталі озброєння, елементи оздоблення, а також знахідки сировини, заготовок та відходів виробництва.

Основним джерелом постачання кісткової сировини було скотарство. Отримання іншої необхідної сировини здійснювалося шляхом полювання, збором скинутих рогів, риболовлею.

З найбільш примітивних виробів: проколки й лощила з кісток, голки, пристрої для в’язання, плетіння та розв’язування вузлів, інструменти для обробки шкіри тощо. Виготовлення таких знарядь включало лише незначну обробку первинної сировини, не потребувало спеціальних вмінь і навичок та спеціальних інструментів, тому виробництво простих предметів домашнього вжитку і промислу відбувалося у разі потреби у кожному господарстві. Цілком природна форма кістки використовувалась у гральних кістках (бабках), іграшках — гуркалах, які виготовлялися з суглобних кісток свині або дрібної худоби, природними кістками були так звані ковзани тощо.

Для обробки кістки використовувались такі інструменти як сокира, пилка, ніж, свердло, скобель, різець, долото, напилок, рашпіль, циркуль, шило, токарний верстат. Для художнього оздоблення виробів використовували такі ж інструменти, що і в ювелірній справі (різці, штихелі, шабери).

На виставці в архітектурно-історичному заповіднику представлені матеріали археологічних досліджень в Чернігові різних років, які характеризують повсякденне життя городян — готові вироби, заготовки, відходи виробництва та інструменти для обробки кістки.

Виставка приурочена до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць та Дня пам’яток історії та культури в Україні.

Фото Сергія Чернякова, «Чернігів стародавній».

Дякуємо за реконструкцію ковзанів і малюнки Олегу Ярошенку та реставрацію виробів Павлу Солобаю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *