Фрагменти браслетів, каблучок, прикраси та побутові вироби представили у Борисоглібському соборі

Фрагменти браслетів, каблучок, намистин, прикраси з кольорового металу, каменю бурштину та побутові вироби з кісток Х-ХІІІ століть. Все це розкопали археологи протягом двох останніх років у Чернігові. Зокрема, під час досліджень нижньої частини Валу та Красної площі. Знахідки представили на виставці, яка відкрилася у Борисоглібському соборі.


На виставці у Борисоглібському соборі представили 150 знахідок. Їх археологи знайшли у Чернігові під час розкопок на Красній площі, вулицях Мстиславській, Єлецькій, Кирпоноса та Ринковій. Половину експонатів знайшли на території нижньої частини Валу, каже старша наукова співробітниця заповідника «Чернігів стародавній» Тетяна Новик.

«По суті, це територія літописного окольного міста, не Дитинцю, це територія, яка знаходилася за міськими укріпленнями. І на самому краю рову, жили, починаючи з Х століття звичайні люди, горожани, які жили до 18 століття, але періодично їх виселяли, що були пов’язані з реконструкціями фортифікаційний укріплень, валів, ровів. Залишки споруд, які були засипані, яскраво про це свідчать. І споруди ці відносяться і до 11-12 і до 17-18 століття», – розповідає Тетяна Новик.

Горщики, мідний посуд, прикраси з каменю, бурштину, міді, латуні, заліза і сталі – все, це знайшли під час розкопок на території нижньої частини Валу. Є знахідки археологічно цілі – це глиняний посуд, є ті, які доводилося реставрувати, каже Тетяна Новик.

«Найважче довелося нашому реставратору по металу, тому що він для виставки деякі речі реставрував, але метал в міських шарах зберігається дуже погано, тому це дуже клопітка робота, не швидка».

Археолог Андрій Глухенький торік брав участь у розкопках на території нижньої частини Валу. Під старою асфальтною доріжкою, каже Андрій, він разом з колегами знайшов «Будівлю майстра».

«В цій будівлі ми знайшли православні хрестики з кольорового металу, з каменю зроблені, знайшли різні речі давньоруського часу», – розповідає Андрій Глухенький.

«Оці всі знахідки, вони розширюють уявлення про те, як жили люди 900-1000 років назад, коли Чернігів був центром величезного князівства. На території Дитинця мешкав князь і його найближче оточення. А от за межами князівського Дитинця, якраз на території Нижнього Валу, там де й були наші розкопки, там знаходились різні господарські споруди. Так звана «будівля майстра», де виробляли різні вироби. Це дозволяє нам змоделювати ситуацію, як тоді мешкало населення Чернігова».

Джерело: Суспільне телебачення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *