«Архітектурна спадщина у творчості Андрія Карнабеда»

2 грудня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (у колегіумі, на Валу) відбудеться відкриття виставки «Архітектурна спадщина у творчості Андрія Карнабеда».

Відкриття виставки можна переглянути в онлайн-трансляції Свободи.ФМ: https://www.youtube.com/watch?v=d4gcl20GaqM

В експозиції представлено світлини та документи, пов’язані з його життям та діяльністю, а також 44 творчі роботи — лише невелика частина творчого доробку Андрія Антоновича як художника, створенi у період з 1946 по 2000 роки, що зберігаються у фондах Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

У своїх творах Андрій Карнабед постає як талановитий художник, якому підкорялись різноманітні техніки виконання, різні художні жанри і стилі. На картинах зображені переважно архітектурні пам’ятки (церкви та собори) різних міст, містечок та регіонів України, таких як Суботів, Київ, Прилуки, Остер, Седнів, Львів, Крим і рідного Чернігова. Це місто він любив всім серцем, всією душею, знав його і захищав його історичний спадок. Чернігів надихав творчу, невгамовну натуру Андрія Антоновича і саме тут розкрився його багатогранний талант.

Невтомний краєзнавець, архітектор, яскравий художник Андрій Карнабед впродовж всього свого життя боронив і захищав самобутність та неповторність нашого стародавнього Чернігова.

Андрій Карнабед уродженець Чернігівщини, народився 14 жовтня 1927 р. З дитячих років його захоплював живопис та древня архітектура старовинного Чернігова, у якому Андрій Антонович прожив усе свої життя, з трирічного віку. Навчався на архітектурному факультеті Київського інженерно-будівельного інституту, після закінчення якого повернувся до Чернігова. Подальша робота Андрія Антоновича, з 1954 року, була присвячена повоєнному розвитку міста. Загалом, за час своєї роботи, він опрацював особисто або у співавторстві понад двісті проектів та проектних пропозицій щодо різноманітних об’єктів будівництва, відновлення та реставрації у Чернігові та області. У 1958 р. молодого архітектора приймають до Спілки архітекторів України. Не полишаючи своєї основної діяльності у 1963 р. Карнабед закінчив аспірантуру при Київському науково-дослідному і проектному інституті містобудування. Його головним клопотом, як завжди, було улюблене місто. Дисертацію кандидата архітектури на тему: «Планування і забудова Чернігова (Розвиток і проблеми наступності архітектурно-планувальних структур історичного міста)» Андрій Антонович захистив у 1974 р. у тодішньому Ленінградському інженерно-будівельному інституті. У 1966 році він став засновником і першим головою Чернігівської міської організації Українського товариства охорони історії і культури.

У 1967 р. після створення Чернігівського державного архітектурно-історичного заповідника став зберігачем його багатопрофільних фондів: колекцій архітектурної графіки, плінфи, цегли, кахлів, різьблення, ікон, живопису, народної вишивки і ткацтва, археології. За час роботи в заповіднику значно примножив і розширив ці фонди, він керував і особисто займався архітектурно-археологічними дослідженнями й обмірами чернігівських пам’яток, печер і підземель, виявив залишки архітектурних об’єктів, зокрема, стародавні притвори Спаського собору та галереї Успенського собору, тощо. Андрій Карнабед автор понад 500 статей, нарисів та книг, присвячених памʼяткам Чернігова та Чернігівщини, учасник та організатор низки науково-пошукових експедицій по області та місту Чернігову, в результаті яких виявлено, обстежено, зафіксовано десятки раніше невідомих пам’яток архітектури, мистецтва, народного побуту, історії.

Ще одна грань талановитої різнобічної натури А. Карнабеда — його талант художника. Малював Андрій Антонович всюди де жив, подорожував чи, навіть, перебував на лікуванні. Збереглась величезна кількість його живописних творів, малюнків, начерків, виконаних у різний час різноманітними техніками (простий олівець і кольорові олівці, фломастери та акварельні фарби, пастель, сангіна і кольорові крейдяні палички), різноманітних жанрів (серед його робіт і пейзаж, в тому числі архітектурний, і портрет). У художній творчості Андрія Антоновича головне місце належало пейзажу, особливо переважав саме архітектурний пейзаж. З надзвичайним теплом, наприклад, малював художник у різних техніках (акварель, пастель, фломастер) рідну хату в селі Рогізки Щорського р-ну (нині Сновського). Проте, за його життя відбулось лише дві виставки, на яких Андрій Антонович був представлений як художник: у 1978 р. «Творчість архітектора А.А.Карнабеда» у Чернігівському державному архітектурно–історичному заповіднику та до 70-річчя А. Карнабеда у Чернігівському обласному художньому музеї ім. Г. Галагана.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *