«Архітектурна спадщина у творчості Андрія Карнабеда»
2 грудня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (у колегіумі, на Валу) відбудеться відкриття виставки «Архітектурна спадщина у творчості Андрія Карнабеда».
Відкриття виставки можна переглянути в онлайн-трансляції Свободи.ФМ: https://www.youtube.com/watch?v=d4gcl20GaqM
В експозиції представлено світлини та документи, пов’язані з його життям та діяльністю, а також 44 творчі роботи — лише невелика частина творчого доробку Андрія Антоновича як художника, створенi у період з 1946 по 2000 роки, що зберігаються у фондах Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
У своїх творах Андрій Карнабед постає як талановитий художник, якому підкорялись різноманітні техніки виконання, різні художні жанри і стилі. На картинах зображені переважно архітектурні пам’ятки (церкви та собори) різних міст, містечок та регіонів України, таких як Суботів, Київ, Прилуки, Остер, Седнів, Львів, Крим і рідного Чернігова. Це місто він любив всім серцем, всією душею, знав його і захищав його історичний спадок. Чернігів надихав творчу, невгамовну натуру Андрія Антоновича і саме тут розкрився його багатогранний талант.
Невтомний краєзнавець, архітектор, яскравий художник Андрій Карнабед впродовж всього свого життя боронив і захищав самобутність та неповторність нашого стародавнього Чернігова.
Андрій Карнабед — уродженець Чернігівщини, народився 14 жовтня 1927 р. З дитячих років його захоплював живопис та древня архітектура старовинного Чернігова, у якому Андрій Антонович прожив усе свої життя, з трирічного віку. Навчався на архітектурному факультеті Київського інженерно-будівельного інституту, після закінчення якого повернувся до Чернігова. Подальша робота Андрія Антоновича, з 1954 року, була присвячена повоєнному розвитку міста. Загалом, за час своєї роботи, він опрацював особисто або у співавторстві понад двісті проектів та проектних пропозицій щодо різноманітних об’єктів будівництва, відновлення та реставрації у Чернігові та області. У 1958 р. молодого архітектора приймають до Спілки архітекторів України. Не полишаючи своєї основної діяльності у 1963 р. Карнабед закінчив аспірантуру при Київському науково-дослідному і проектному інституті містобудування. Його головним клопотом, як завжди, було улюблене місто. Дисертацію кандидата архітектури на тему: «Планування і забудова Чернігова (Розвиток і проблеми наступності архітектурно-планувальних структур історичного міста)» Андрій Антонович захистив у 1974 р. у тодішньому Ленінградському інженерно-будівельному інституті. У 1966 році він став засновником і першим головою Чернігівської міської організації Українського товариства охорони історії і культури.
У 1967 р. після створення Чернігівського державного архітектурно-історичного заповідника став зберігачем його багатопрофільних фондів: колекцій архітектурної графіки, плінфи, цегли, кахлів, різьблення, ікон, живопису, народної вишивки і ткацтва, археології. За час роботи в заповіднику значно примножив і розширив ці фонди, він керував і особисто займався архітектурно-археологічними дослідженнями й обмірами чернігівських пам’яток, печер і підземель, виявив залишки архітектурних об’єктів, зокрема, стародавні притвори Спаського собору та галереї Успенського собору, тощо. Андрій Карнабед — автор понад 500 статей, нарисів та книг, присвячених памʼяткам Чернігова та Чернігівщини, учасник та організатор низки науково-пошукових експедицій по області та місту Чернігову, в результаті яких виявлено, обстежено, зафіксовано десятки раніше невідомих пам’яток архітектури, мистецтва, народного побуту, історії.
Ще одна грань талановитої різнобічної натури А. Карнабеда — його талант художника. Малював Андрій Антонович всюди — де жив, подорожував чи, навіть, перебував на лікуванні. Збереглась величезна кількість його живописних творів, малюнків, начерків, виконаних у різний час різноманітними техніками (простий олівець і кольорові олівці, фломастери та акварельні фарби, пастель, сангіна і кольорові крейдяні палички), різноманітних жанрів (серед його робіт і пейзаж, в тому числі архітектурний, і портрет). У художній творчості Андрія Антоновича головне місце належало пейзажу, особливо переважав саме архітектурний пейзаж. З надзвичайним теплом, наприклад, малював художник у різних техніках (акварель, пастель, фломастер) рідну хату в селі Рогізки Щорського р-ну (нині — Сновського). Проте, за його життя відбулось лише дві виставки, на яких Андрій Антонович був представлений як художник: у 1978 р. «Творчість архітектора А.А.Карнабеда» у Чернігівському державному архітектурно–історичному заповіднику та до 70-річчя А. Карнабеда — у Чернігівському обласному художньому музеї ім. Г. Галагана.