Археологічні дослідження на території Чернігівської фортеці
У 2007-2008 роках археологічна експедиція ДП НДЦ “Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України здійснювала дослідження на території Чернігівської фортеці поблизу збережених під землею руїн церкви Благовіщення ХІІ ст.
У межі розкопу увійшли розвали південної галереї давнього храму. Серед археологічних знахідок були численні пластини смальти від мозаїчного омфалію (колись прикрашав підлогу церкви), уламок білокам’яного різьбленого будівельного блоку, печатка княгині Марії та інші різноманітні вироби – прикраси, предмети культу, спорядження вершника та бойового коня, посуд, повідомляє на сторінці facebook Олена Черненко, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології, етнології та краєзнавчо-туристичної роботи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка.
Нині колекція знахідок з розкопок зберігається у Національному архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів стародавній”. У 2016 р. вона експонувалась у Заповіднику на виставці, присвяченій історії Благовіщенській церкви. Про це розповідає стаття “Таємниця зниклого храму”, опублікована у №3-4 журналу “Українська культура” за 2016 рік, зазначає дослідниця у повідомленні.