Вишиванку з історією подаровано Національному заповіднику «Чернігів стародавній»
З аукціону — до фондової збірки національного заповідника
У травні цього року громадський активіст з Чернігова Сєргєй Карась на сторінці Facebook оголосив аукціон з метою фінансової допомоги Збройним силам України.
«Широкомасштабна війна триває вже майже три місяці. Не дивлячися на те, що окупанти звалили з Чернігівщини, вони продовжують обстріли Чернігівської області. А це значить, що нашим військовим треба допомагати. Але власні фінансові заощадження вичерпалися. Тому я вирішив уперше започаткувати аукціон», — повідомив пан Сєргєй.
На продаж він запропонував власну вишиванку. «Унікальна вона зовсім не вишивкою (вишивка машинна), й не віком (придбана восени 2012 року на Хрещатику), а історією. З цією вишиванкою ми пройшли довгий шлях…», — зазначив громадський активіст.
Про історію вишиванки ще розкажу, але спершу про аукціон.
Вишиванку з історією придбали за 1400 гривень, переміг у конкурсі Олександр Шевченко. Проте, переможець надіслав кошти для ЗСУ, а сорочку він вирішив залишити власнику. Сєргєй Карась вирішив передати її музею. Ось так вишиванка з історією потрапила до фондової збірки Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Відтепер у музейній збірці не лише сорочки ХІХ та початку ХХ століть, але й сучасна.
Історія вишиванки
Її розповів власник — Сєргєй Карась.
Героїчні віхи вишиванки:
– 25 травня 2013 року у місті Владімір (центр Владімірської області, Росія) вишиванка взяла участь у першому російському Мегамарші у вишиванках: поліції було багато, а ось вишиванка була одна;
– 28 березня 2014 року під час круглого столу «Росія і Україна: національні інтереси, уроки та перспективи» Президентская академия — РАНХиГС вишиванка рушила плани російських «науковців» виправдати анексію Криму;
– 21 травня 2015 року вишиванка гуляла по тому ж Владіміру та фотографувалася з місцевими Золотими воротами;
– 26 вересня 2015 року вишиванка була помічена на Мегамарші у вишиванках у Києві, й стала єдиною у світі вишиванкою, яка побувала на Мегамаршах й в Росії, й в Україні;
– 24 серпня 2016 року День Незалежності України зустрічала на тлі легендарного острова Буян у Гусь-Хрустальному;
– 27 серпня 2016 року вишиванці (хоча, насправді, скоріш вже мені у вишиванці) погрожував офіційний російський чиновник — голова комітету фізкультури, спорту та молодіжної політики Гусь-Хрустального Ігор’ Трошков (бо бути журналістом та ще й ходити у вишиванці у Росії — то занадто);
Після 2016-го життя вишиванки стало спокійнішим (проте, усе відносно). Вишиванка бувала на футболі (навіть жіночому), бігала по Чернігову на День Незалежності, а 27 квітня 2019 року побувала в білоруській Йолчі.
Ось така цікава і захоплююча історія звичайної вишиванки. Нині вона зберігається у фондах заповідника, а після перемоги буде експонуватися на виставках.
Дякуємо громадському активісту Сєргєю Карасю за чудовий подарунок!
Підготував інформацію Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Вишиванка на першому російському Мегамарші у вишиванках, 2013 рік
Вишиванка руйнує плани російських “науковців” виправдати анексію Криму, 2014 рік
Травень 2015 року. Вишиванка на тлі Золотих воріт у Владімірі
Вересень 2015 року. Вишиванка на Мегамарші у Києві
Серпень 2016 року. Вишиванка на тлі острова Буян у Гусь-Хрустальному
Серпень 2017 року. Вишиванка на Забігу у вишиванках у Чернігові
Вишиванка 21 травня 2022 року
Червень 2022 року. Вишиванка передана до фондової збірки Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»