У Чернігові презентували книгу з прижиттєвими портретами Івана Мазепи

Відомий в Україні мазепознавець, історик і журналіст Сергій Павленко презентував у Чернігові свою нову книгу «Іван Мазепа. Прижиттєві зображення гетьмана та його наближених», присвячену 380-й річниці від дня народження Мазепи.

Про це повідомляє Укрінформ.

“Це – книга-дискусія, у якій розглядається 38 прижиттєвих зображень гетьмана Мазепи – різного формату і різних стилів. Кожному присвячено розділ, у якому я аргументую, чому вважаю це зображення прижиттєвим”, – розповів Павленко.

За словами історика, близько 10 зображень, представлених у виданні, він знайшов у Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської лаври. Там Мазепа представлений в образах апостолів і пророків. Уперше ці малюнки Павленко побачив, коли досліджував виданий у Лаврі каталог. Упізнавши з-поміж багатьох облич Мазепу та зо два десятки його близьких, пішов у храм з професійним фотографом.

“Мені дуже пощастило. Знайти й сфотографувати ті зображення мені просто допоміг Бог”, – сказав історик.
Окрім того, Павленко моніторив стародруки, зокрема видані за часів Мазепи, аналізував, порівнював малюнки і, врешті-решт, виокремив ті, які вважає прижиттєвими.

Загалом у світі існує близько 400 портретів, гравюр та інших зображень славнозвісного гетьмана. Однак більшість із них, каже дослідник, є плодом творчої фантазії художників. Тому дискусія про те, яким насправді був Мазепа, триває.

Перша книга Павленка про прижиттєві зображення гетьмана була видана в 2010 році й налічувала усього 10 портретів. Історик їх переглянув, деякі відсіяв, додав нових і написав нову книжку (вона не є доповненим виданням першої). Загалом у ній – 350 ілюстрацій та 200 сторінок. Книга вийшла наприкінці 2018 року у видавництві “Мистецтво” коштом державної національної програми книговидання й була передана в бібліотечну систему.

Презентацію в Чернігові організувала обласна універсальна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка, яка нещодавно отримала примірники цієї праці.

Кореспондентові агентства Павленко повідомив, що й перебуваючи на пенсії, він продовжує активно досліджувати все, що пов’язано з постаттю Мазепи, писати й упорядковувати книжки. Буквально вчора пішла у друк його “Батуринська фортеця”, а у видавництві знаходиться “Мазепинська Атлантида” – товстелезний, на 1000 сторінок, том із творами письменників і поетів мазепинської доби.

Фото: Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *