У Чернігові фотодокументують історичні та культурні пам’ятки в рамках гранту від Німеччини
Олександр Заклецький виставляє кадр та уважно спостерігає в об‘єктив камери. Нині він фотографує одну з найдавніших пам‘яток Чернігова – унікальний печерний комплекс Антонієві печери.
Це місце він обрав не випадково, адже у Чернігів митець приїхав спеціально для того, аби ретельно закарбувати у фотографії 12 найвідоміших пам‘яток нашого міста у рамках гранту від країн ЄС, йдеться у сюжеті телеканалу «Дитинець».
– Євросоюз зацікавився архітектурною спадщиною України. І перш за все тією архітектурно спадщиною, архітектурними пам‘ятками, які знаходяться під загрозою знищення. Вони звернулися до мене, мабуть тому, що я представник країни в Європейському культурному парламенті, з таким питанням, щоб я порадив задокументувати пам‘ятки в різних областях. Перше, що мені спало на думку, це Чернігівщина. Ми тут маємо збережені пам‘ятки і часів Київської Русі, і часів українського бароко. Якщо ми кажемо про ХІХ-початок ХХ століття, українська сецесія, вона так звана псевдорус, пішла саме з Чернігівщини. Саме тут Вікентій Хвойко відкопав давньоруські городища. І це було настільки сенсаційно, що Чернігів по великому рахунку був законодавцем архітектурної моди для всієї імперії, – розповідає фотограф Олександр Заклецький.
За два дні фотограф встиг зробити фото Спаського, Борисоглібського соборів, будинку Лизогуба та бібліотеки Короленка. Нині працює у Антонієвих печерах. Каже, що кожен об‘єкт потребує серйозної уваги.
Усі знімки, зроблені Олександром у Чернігові, зберігатимуться у архівах в Німеччині.
– Я пишаюсь тим, що наші центральні собори і знакові пам‘ятки архітектури попадуть в архів Німеччини, в Марбурзі. А це один із самих старовинних архівів світу, йому більше 100 років. Це не просто фотодокументація. Там є певний алгоритм фотофіксації цих пам‘яток, задля того, щоб в перспективі, в історії, вони збереглися, і якщо, не дай Боже що, щоб їх чітко відновили. Цей формат для нас дуже важливий ще й тому, що ми будемо мати доступ до цього матеріалу і можемо також їм користуватися вільно, – каже начальник Управління культури та туризму Олександр Шевчук.
Після Чернігова Олександр планує поїхати і займатися фотодокументацією історичних та культурних пам‘яток Харківщини.
За матеріалами сайту 0462
Організаційну та консультаційну допомогу у фотографуванні пам’яток надано Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній».