Про конфлікт навколо «каменя бажань» П’ятницької церкви

За однією з легенд, дуже популярною серед чернігівців, в одну із стін П’ятницької церкви вмурований камінь, доторкнувшись до нього можна загадати бажання…

Днями навколо «каменя бажань», розташованому на східному фасаді храму виник конфлікт. Невідомі особи самовільно виконали роботи з укріплення його в стіні за допомогою суміші Церезит. Ця подія викликала обурення у користувачів популярної соціальної мережі Фейсбук, що засвідчило турботу чернігівців про пам’ятки архітектури. Хоча, схоже деякі дописувачі намагалися навмисно «роздмухати» конфлікт.

П’ятницька церква (охорон. № 815) входить до цілісного майнового комплексу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Користувач пам’ятки національного значення — православна громада церкви Святої Великомучениці Параскеви П’ятниці УПЦ КП. У результаті огляду споруди комісією музейної установи було встановлено факт «замуровування» згаданого каменя на центральній апсиді храму, що спотворило загальний вигляд його східного фасаду.

Цими діями було порушено умови діючого охоронного договору на пам’ятку архітектури П’ятницьку церкву та Договору про строкове спільне безоплатне користування пам’яткою, якими передбачено забезпечення збереження переданого майна та його автентичності, утримання у належному технічному стані. Передбачено, що всі ремонті роботи користувач повинен проводити виключно за згодою та під наглядом фахівців заповідника.

Генеральний директор «Чернігова стародавнього» Юрій Соболь звернувся до настоятеля церкви св. вмц. Параскеви П’ятниці УПЦ КП, о. Мирона з вимогою відновити первісний стан центральної апсиди. Вказано, що з цією метою необхідно звернутися до фахівців, які мають відповідну ліцензію. При виконанні ремонтних робіт повинна бути збережена автентичність пам’ятки. Крім того, ці роботи мають проводитися під контролем фахівців Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Відрадно зазначити, що згадане порушення не є систематичним, архітектурно-історичний заповідник та релігійна громада П’ятницької церкви і місцева влада співпрацюють у питаннях збереження унікальної давньоруської пам’ятки. Зокрема, і зараз, коли відбувається реконструкція скверу імені Богдана Хмельницького, проведені роботи з благоустрою території біля храму. Зокрема, демонтовано стару тротуарну плитку та покладено нову сучасну, влаштовано поверхневе водовідведення біля головного фасаду пам’ятки.

Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

IMG_2030

i

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *