Нові видання Національного заповідника «Чернігів стародавній»: збірник «Карнабідівські читання»
У червні 2017 року надруковано збірник наукових праць «Карнабідівські читання» (випуск 1-3). Це спільне видання Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» та Центру пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток та культури.
Збірник включає апробовані матеріали трьох наукових конференцій «Карнабідівські читання».
Вони покликані привернути увагу до пам’яткоохоронної діяльності на Чернігівщині, збереження старожитностей Чернігова та відновлення пам’яток культурної спадщини краю.
Збірник наукових праць (450 сторінок) розрахований на істориків, науковців, музейних працівників, краєзнавців і поціновувачів старовини.
Видавець: ТОВ «Видавництво «Десна поліграф».
Редакційна колегія нового видання: генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь (голова); заступник генерального директора з наукової та культурно-просвітницької роботи заповідника Алла Доценко; старший науковий співробітник, керівник Північно-Східного регіонального відділення Центру пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Сергій Зозуля, кандидат історичних наук, доктор філософії, директор Центру пам’яткознавства Олена Титова (заступник голови); молодший науковий співробітник заповідника Ірина Бугера; кандидат історичних наук, молодший науковий співробітник заповідника Інна Непотенко; учений секретар заповідника Сергій Черняков (відповідальний секретар).
У збірнику вміщена біографія невтомного охоронця та поціновувача чернігівських старожитностей Андрія Карнабеда. Працюючи з перших днів заснування заповідника, протягом майже 30 років роботи, він керував і особисто займався архітектурно-археологічними дослідженнями і обмірами чернігівських та новгород-сіверських пам’яток, печер і підземель, виявив залишки архітектурних об’єктів, зокрема стародавні притвори Спаського собору та галереї Успенського собору, приміщення магістрату XVII ст. тощо. Андрій Карнабед був ініціатором численних науково-пошукових експедицій по Чернігову і області, завдяки яким виявлено, обстежено, зафіксовано десятки раніше невідомих пам’яток архітектури, мистецтва, народного побуту, історії. Як архітектор, він досліджував не лише культову архітектуру, але й активно боровся за збереження дерев’яних житлових будинків з чудовим різьбленням, характерних для Полісся.
Тож не випадково у 2013 році у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» з’явилася ідея започаткувати наукову конференцію «Карнабідівські читання». Її мета: привернути увагу до пам’яткоохоронної та краєзнавчої діяльності на Чернігівщині в ХІХ — на поч. ХХІ століть, а також питань збереження старожитностей Чернігова, відновлення пам’яток архітектури та історії чернігово-сіверського краю.
І в 2013, і 2014 та 2016 роках у читаннях брали активну участь історики та мистецтвознавці, археологи і архітектори, працівники музеїв та закладів освіти з різних міст України. Вони ділилися результатом свої наукових досліджень і досвідом практичної роботи.
На жаль, матеріали конференцій не були своєчасно оприлюднені. З ініціативи генерального директора Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Юрія Соболя науковці опрацювали наукові статті трьох «Карнабідівських читань» і підготували їх до видання. Відтепер всі, хто цікавиться минулим Чернігово-Сіверського краю має змогу придбати новий збірник наукових праць.
Презентацію видання «Карнабідівські читання» заплановано на вересень 2017 року.
Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».