Національний заповідник «Чернігів стародавній» запрошує на виставку «Шляхами народної творчості»
До уваги поціновувачів старовини та мистецтва пропонуємо виставку «Шляхами народної творчості», що розпочала свою роботу в Національному архітектурно-історичному заповідник «Чернігів стародавній», у приміщенні Колегіуму. Вона приурочена до свята Покрови Пресвятої Богородиці і Дня Захисників та Захисниць України.
Експонати цієї виставки, надані Чернігівським обласним об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, — яскрава колекція творів, що презентують різноманітні види декоративно-ужиткового мистецтва України, і зокрема Чернігівщини. Серед представлених виробів — традиційні для народної творчості ляльки-мотанки, вишиті різними техніками рушники, плетені із соломи декоративні підвіски, іграшки, брилі, різьблені деревʼяні тарелі, джбан, келих, ківш та трищітка.
Значну частини витворів представлено роботами заслуженого майстра народної творчості, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Василя Гузія. Він працював у техніці інкрустації соломкою, додаючи власний творчий винахід: підфарбовував тло або солому, у тло додатковим акцентом прилаштовував підфарбовані кольорові краплі клею. В результаті створив велику кількість цікавих робіт на різноманітну тематику, які завдяки авторській техніці привертають уваги колоритом і образністю. На виставці представлено більше десяти робіт «майстра сонячного сяйва», як Василя Гузія називають на його батьківщині — Прилуччині.
Оригінальні керамічні вироби створені майстром художньої кераміки Григорієм Денисенком. Заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки художників і Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат премії імені Дмитра Щербаківського, що походить з родини гончарів найвідомішого гончарного осередку Чернігівщини — села Олешні Чернігівського району, у своїх роботах втілював давні народні традиції, додаючи глибокі знання міфології, тонкий природний смак, розуміння специфіки глини як матеріалу. Його роботи, представлені на виставці, вражають різноплановістю та різноманітністю: це і ужитковий та декоративний посуд, декоративні блюда, тарелі, скульптурні композиції, оздоблені традиційним ріжкованим розписом, фляндрівкою, гравіруванням, ліпленням.
Привертають увагу і твори майстрині чернігівської вишивки — Ганни Григоренко. Заслужений майстер народної творчості, член Національної спілки художників і Національної спілки майстрів народного мистецтва України, «чарівниця орнаменту» — родом із Чернігівщини; її казкові візерунки — ніби вишита кольоровими нитками задумлива пісня про красу поліських лісів та лук. Кожна робота Ганни Григоренко довершена за художньою майстерністю, віртуозна у своєму виконанні, і є втіленням давніх традицій народної вишивки Чернігівщини.
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» вдячний чернігівському обласному об’єднанню Всеукраїнського «Просвіта» імені Тараса Шевченка за цікаві твори, надані для виставки, і запрошує ознайомитись з нею всіх бажаючих, поціновувачів народної творчості, давніх українських народних традицій, усіляких технік і матеріалів, різних видів ужиткового мистецтва.
Виставка «Шляхами народної творчості» очікує відвідувачів щоденно, з 10-00 до 17-30 год., за адресою: вул. Преображенська, 1, у будівлі Колегіуму на Валу.
Підготувала Ірина Бугера, молодша наукова співробітниця Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Фото Сергія Чернякова.