На території Валу вкрадено бронзовий бюст Олександра Пушкіна

У Чернігові знову зухвала крадіжка: вночі з 30 на 31 грудня вкрадено бюст російського поета Олександра Пушкіна.
Це вже друге (протягом одного місяця) у нашому місті викрадення бюстів. Кілька тижнів тому, 18 грудня, на Болдиній горі злодії поцупили погруддя з могили класика української літератури Михайла Михайловича Коцюбинського. І злочинців, і бюсту досі не виявлено.


Пам’ятник-бюст Пушкіну був розташований в історичному центрі міста — на Валу. Поряд знаходяться під охороною кілька адміністративних споруд: історичний та художній музеї, обласний архів, а також об’єкти, що знаходяться на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» і перебувають під охороною Управління поліції охорони в Чернігівській області. Але злодіїв це не зупинило. Невеличкий сніг приховав сліди грабіжників.
Зникнення бюста помітив місцевий житель о 8 ранку, він зателефонував до поліції. «Виїхала слідчо-оперативна група, працювали експерти, на даний час відкрито кримінальне провадження за ознаками частини 1 статті 185 Кримінального кодексу. Це крадіжка. На даний час поліція встановлює осіб, які можуть бути причетними. Також з’ясовується, на чиєму балансі міг бути бюст», — розповів речник ГУНП у Чернігівській області Сергій Бриль.

Пам’ятник Олександру Пушкіну є пам’яткою монументального мистецтва місцевого значення, взятий під охорону відповідно рішення виконавчого комітету Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих від 31.05.1971 р. № 286, охоронний номер 67.
Він знаходиться на балансі управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (про це на запит керівництва Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» у 2012 році повідомив тодішній начальник управління В.Г. Кривенко).

Пам’ятник Пушкіну споруджено у 1899-1900 роках на честь перебування російського поета у травні 1820 та 1824 роках у Чернігові. До речі, зупинявся він у готелі «Царград» (не зберігся), що розташовувався на головній вулиці міста, яка на початку XIX ст. називалась Шосейною (тепер — проспект Миру). На місці, де стояв готель, після Другої світової війни було збудовано магазин «Янтар».
Відомо також, що Олександр Пушкін відвідував Спасо-Преображенський собор, присвятив Єлецькій Богоматері вірш «Мадона».

Чернігівці з нагоди 100-річчя від дня народження російського поета вирішили організувати святкові заходи, а також виникла ідея встановити Олександру Пушкіну пам’ятник. Зокрема, ця пропозиція була подана на зборах чернігівського товариства «Громада».
25 травня 1899 року у міському театрі відбулися пушкінські читання, де роздавали портрети поета з його біографією. 26 травня святкова програма складалась з панахид та дитячих ранків в училищах і гімназіях.

Кошти на спорудження пам’ятника Олександру Пушкіну збирали всією громадою. У вересні 1899 р. губернатор Є.К. Андрієвський організував платний літературний вечір, присвячений Пушкіну, де зібрали 1001 рубль. Таємний радник Микола Терещенко пожертвував на пам’ятник 300 рублів, про це повідомлялося в газеті «Чернігівські губернські відомості» від 3 жовтня 1899 р., 300 рублів виділило земство, 300 — губернські збори, ще 400 рублів склали приватні пожертвування.

Проект пам’ятника розробив чернігівський художник Г. Коваленко. Точніше, він намалював проект постаменту, а бюст був відлитий в майстерні художньої бронзи Карла Берто в Петербурзі. Проект направили Миколі II і 20 червня 1900 року він його затвердив.

25 вересня 1900 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника Олександру Пушкіна на Валу. Це був перший пам’ятник на території стародавнього Дитинця, а сьогодні — найстаріший.

Бронзовий бюст був заввишки 1,5 м, встановлений на гранітному п’єдесталі заввишки 2,8 м, цоколь — ступінчастий, огороджений провислими масивними ланцюгами, прикріпленими до невисоких тумб.

Фото Сергія Чернякова, «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *