На території стародавнього Валу розпочалися роботи з ліквідації наслідків інтенсивних опадів
Сильна злива у Чернігові 30 червня призвела до пошкоджень схилів історичних зон на Валу, Болдиній горі та на пагорбі біля Єлецького монастиря. Утворилися численні провалля та зсуви.
Представники КП «Зеленбуд» міськради спільно із археологами та архітекторами обговорили комплекс заходів щодо ліквідації наслідків зливи.
Працівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» обгородили небезпечну ділянку на Валу сигнальною стрічкою. Місця вимоїн та зсувів на Валу і Болдиній горі комунальники міської ради вирішили ліквідувати та укріпити щебенем і ґрунтом, а також відновити усі підпірні стінки в цих місцях.
Проте, це лише першочергові заходи. У найближчий час необхідно зробити систему водовідведення на Дитинці. Для захисту ґрунту від ерозії і зсувів доцільно укріпити схили, зокрема, за допомогою георешітки та біоматів ті ін.
Найбільші проблеми на пагорбі біля Єлецького монастиря. До речі, ще на початку року Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації, а також археологи за результатами обстеження цієї ділянки встановили факт ерозії ґрунту внаслідок як відсутності дренажної системи водовідведення, так і природних факторів (танення снігу та атмосферних опадів). Попереджали, що це може в подальшому спричинити до руйнування пам’ятки археології та зсуву значного об’єму ґрунту тераси.
Внаслідок сильної зливи 30 червня провалля збільшилося, у схилі тераси зафіксовано потужний вимив піску та глини на проїжджу частину вул. Толстого, напроти Лозової фабрики. Знищується культурний археологічний шар, який містить матеріали роменської культури, давньоруського та пізньосередньовічного часів. Опади призвели і до вимивання ґрунту на територію школи № 4.
На думку фахівців ліквідацію провалля та подальшої прогресуючої ерозії ґрунту необхідно досягти провівши інженерні роботи з укріплення схилу Єлецького пагорбу, облаштування підпірної стіни вздовж всього схилу з елементами водовідведення, підсипанням ґрунту та висадкою дерев, які своєю кореневою системою будуть утримувати зсув ґрунту.
Сергій Черняков, «Чернігів стародавній».
Фото автора.