На іконостасі в Катерининській церкві розмістили козацькі герби

Минулого тижня на іконостасі в Катерининській церкві розмістили різьблені козацькі герби. Зокрема, тут встановлено геральдичні символи-герби війська Запорізького (постать козака, озброєного мушкетом і шаблею), гетьмана Мазепи, родини Лизогубів та Полуботків.

До речі, звичай прикрашати іконостас родовими гербами був досить поширений. Таким чином, українське козацтво засвідчувало свою причетність до спорудження храмів.

За переказами козацькими гербами був оздоблений і первинний іконостас храму ХVІІІ століття.

Майстри на царських вратах також встановили дев’ять ікон (замість паперових), до іконостасу додали різьблені фрагменти. Тобто, тепер спорудження барокового красеня завершено. Залишилася лише копітка робота із покриття іконостасу лаком та оздоблення позолотою.

Цей витвір мистецтва у Катерининському храмі створювали рівненські майстри. Проектував іконостас і керував його встановленням досвідчений майстер та талановитий художник Віталій Бугринець.

На чернігівському іконостасі розміщені, зокрема, барочні ікони Покрови Пресвятої Богородиці, святої великомучениці Катерини, святого праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського), останнього кошового отамана Запорізької Січі, а також образи чернігівських святих: князя Михайла і боярина Федора, Феодосія Углицького, Іоанна Максимовича, преподобного Меркурія.

Іконостас споруджений завдяки підтримці народного депутата Сергія Березенка та ктиторства відомого мецената і громадського діяча Андрія Мацоли.

7 грудня 2016 року відбулося освячення іконостасу Катерининського храму. Чин освячення здійснив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Минулого року проведені і протиаварійні ремонтно-реставраційні роботи Катерининської церкви. Замовник: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній». Виконавець: ТОВ «Чернігівська реставраційна майстерня». Зокрема, проведені штукатурні роботи та реставрація фасадів споруди, ремонт відмостки навколо церкви, горизонтальну гідроізоляцію фундаментів з використанням найсучасніших матеріалів та технологій, рекомендованих Науково-дослідним інститутом «Укрпроектреставрація» для використання на пам’ятках архітектури національного значення.

Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Фото автора.

IMG_0394

IMG_0395

IMG_0396

IMG_0398

IMG_0399

IMG_0402

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *