Магія стародавнього міста Чернігова
Онлайн-виставка творчих робіт відомого чернігівського фотохудожника Олександра Тасиця
Цей рік є ювілейним для Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Найдавнішому в регіоні заповіднику 20 лютого 2022 року виповнилось 55 років.
До складу науково-дослідного та культурно-освітнього музейного закладу України входять 26 пам’яток архітектури національного значення. Це − унікальні автентичні пам’ятки культурної спадщин, які слугують віддзеркаленням найяскравіших періодів в історії міста. Пам’ятки архітектури «української Равенни» завжди надихали митців: художників, музикантів, письменників, фотохудожників. Бездоганні архітектурні форми, надзвичайна магія чернігівських храмів помножені на талант знаного чернігівського фотомитця Олександра Степановича Тасиця зробили можливим новий цікавий виставковий проект, який представлений в онлайн-форматі. Високу оцінку творчого потенціалу, авторського стилю О. Тасиця надають не лише шанувальники таланту відомого чернігівського митця, а й фахівці-мистецтвознавці. Зокрема, доктор філософських наук, професор, відомий мистецтвознавець Володимир Анатолійович Личковах згадував: «Ще у 1963 році в газеті «Деснянська правда» з’явилось фото з ліричним краєвидом Ялівщини, а наступного року «фотовікно» газети в самому центрі Чернігова подарувало людям чарівну виставку романтичного жіночого портрета. Під фотографіями фігурувало нове для чернігівців ім’я – «О. Тасиць»: так народився знаний сьогодні в місті, області та в Україні фотохудожник, який створює образи «світлом і тінню», кольором і графічними засобами. У творчому доробку майстра – понад 20 книжок, сотні фотографій у газетах і журналах, участь у численних виставках, в тому числі у Фінляндії. За фото «Хатинь» він став лауреатом Всесоюзної фотовиставки, взагалі має більше десятка дипломів як визнаний фотохудожник з тонким смаком і почуттям «натури».
Послідовник колись знаменитого Зіновія Кругерського…, Олександр Тасиць творчо розвиває не лише його підходи до «фото-графіки», а й втілює авангардистські ідеї українського «кольоропису». Живописне мислення і техніку харківських художників-авангардистів він підсилює комп’ютерними методами, перекладає на мову фотомалярства. Натхненно працюючи із світлом і кольором, Олександр Степанович створює глибоко психологічні портрети, одухотворені міські та історичні пейзажі...». Не можна не погодитись з думкою відомого мистецтвознавця В. А. Личковаха про те, що кожна виставка митця «засвідчує про неповторне «фотооко» Олександра Степановича Тасиця – талановитого чернігівського майстра кольоропису і фотографіки».
Проте найкраще за митця говорять його авторські роботи, які надають можливість кожному по-новому побачити відомі пам’ятки Чернігова, улюблені краєвиди стародавнього міста та поринути в унікальний світ фотомистецтва. У виставковому проекті представлено понад 50 творчих робіт майстра, створених в різні роки. На жаль війна внесла свої корективи в формат проведення фотовиставки, але сподіваємось, що після перемоги шанувальники творчості відомого чернігівського фотомитця О. Тасиця зможуть вживу поспілкуватись з відомим фотохудожником та поринути в магію його фотомалярства у виставкових залах заповідника. Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» висловлює щиру подяку Олександру Степановичу Тасицю за авторський дизайн та ідею створення онлайн-проєкту.
Олена Ванжула, заступник генерального директора з наукової та культурно-просвітницької роботи Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»