Князю з боярином встановлять пам’ятник у Чернігові
Молебнем на початок доброї справи започатковано в Чернігові встановлення пам’ятника святим князю Михайлу та боярину його Федору. Зроблено це в храмове свято єдиної в Україні церкви, присвяченої цим святим. Молебень очолив архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, а з ним молилися не тільки священики та прихожани, але й заступник голови – керівник апарату Чернігівської обласної державної адміністрації Наталія Романова, автор проекту пам’ятника скульптор Геннадій Єршов, історики Олександр Коваленко та Сергій Леп’явко. Пам’ятник, за погодженням з міською владою, має бути споруджений біля церкви, на березі Стрижня.
«Ці давньоруські святі, – сказав архієпископ Євстратій, – нині не дуже шануються, бо Москва забрала їх мощі з Чернігова ще при Івану Грозному і зараз їх закопала під спуд Архангельського собору Кремля, щоб не віддавати Україні. Натомість у Росії штучно створено культ князя Алєксандра Невського, який на відміну від князя Михайла і боярина Федора, не тільки поклонився язичницьким вогням хана Батия, але й став побратимом його сина».
Князь Михайло Всеволодович правив у Великому Новгороді, Галичі, Києві і Чернігові. Під час монголо- татарської навали намагався організувати відсіч, але угорський король Бела відмовився допомогти русичам. Поїхавши до хана Батия за ярликом на княжіння, князь Михайло відмовився поклонятися язичницьким символам, сказавши: «Не хочу тільки за словом християнином бути!». Прийнявши причастя, яке їм дав у дорогу чернігівський священик, самі собі відспівали похоронний канон. І він, і його боярин, що також відмовився поклонятися, були скарані відрубанням голів. Нетлінні їх мощі були перевезені до Чернігова, де й зберігалися у Спаському соборі до загарбання їх Московським князівством. У світі існують лише три церкви, посвячені цим святим – у Чернігові, в Москві та в Канаді.
Автор: Василь ЧЕПУРНИЙ
Як повідомлялося, до чернігівського міського голови Владислава Атрошенка звернулася ініціативна група з пропозицією встановити на території міста, на березі річки Стрижень і поблизу від Храму святих Михаїла і Федора, скульптурну композицію з бронзових фігур цих чернігівських святих.
У складі ініціативної групи настоятель цього храму отець Олег, а також Олексій Єршов (батько відомого скульптора), відомий історик та директор навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О.М. Лазаревського Олександр Коваленко, генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” Юрій Соболь, представник благодійного фонду сприяння ініціативам газети “День” у Чернігівській області Віктор Молочко. Звернення до міського голови з цього питання також підписали директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського Сергій Лаєвський, директор літературно-меморіального музею-заповідника ім. М.М. Коцюбинського Ігор Коцюбинський, шеф-редактор журналу “Сіверський літопис” Сергій Павленко, члени Національної спілки письменників України Ростислав Мусієнко та Володимир Сапон, громадський діяч Олександр Бондарев.
Ними пропонується встановлення пам’ятника за кошти, які збиратимуть церква та громадськість. Ідею встановлення пам’ятника святим Михаїлу і Федору на запропонованому ініціативною групою місці підтримала міська архітектурно-містобудівна рада.