ІІ Міжнародна історико-краєзнавча конференція «Наукові студії М.І. Сікорського» та чернігівська проблематика

6-7 жовтня 2016 року у місті Переяславі-Хмельницькому Київської області відбулася ІІ Міжнародна історико-краєзнавча конференція «Наукові студії М.І. Сікорського». Вона була присвячена патріарху музейної справи і краєзнавцю Михайлу Івановичу Сікорському. Організатор конференції: Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав».

У науковому форумі взяли участь дослідники з різних міст України, зокрема, з Києва, Чернівців, Переяслава-Хмельницького, Харькова, Чернігова, Львова, Донецька, Запоріжжя, Збаража, Бережан, Батурина, Кам’янець-Подільська, Чигирина. Були представлені музейні, бібліотечні та наукові установи, серед них — Львівський літературно-меморіальний музей І. Франка, Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, Донецький національний університет ім. Василя Стуса, Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, Науково-дослідний інститут українознавства Міністерства освіти і науки України, Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця», Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Національний музей історії України, Національний музей народної архітектури та побуту України, Національний історико-культурний заповідник «Чигирин».

Досить широкою була і тематика обговорюваних питань на конференції у Переяславі-Хмельницькому. Працювало також дві секції:

– Актуальні питання археологічних, історичних та історіографічних досліджень, охорона пам’яток історії та культури;

– Проблеми вивчення матеріальної та духовної спадщини українського народу, мистецтвознавчі та музеєзнавчі практики.

У науковій конференції взяли участь і дослідники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»:

– Данило Рига (молодший науковий співробітник) з доповіддю «Переяславська семінарія в останній чверті ХVІІІ століття»;

– Олександр Литовченко (молодший науковий співробітник) — «Пам’ятки архітектури Чернігова у кінострічці «Допінг для ангелів» (1990 р.)».

Питанню відтворення первісного вигляду Миколаївської церкви 1763 року с. Городище Чернігівської області приділив увагу у своїй доповіді етнолог, заслужений працівник культури України з Києва Сергій Верговський.

До речі, у засобах масової інформації цього року було доволі багато суперечок щодо перенесення Миколаївської церкви в музей під відкритим небом у Пирогово.

Востаннє богослужіння у цьому храмі правилося в 1960-х роках. Потім у ньому зберігали зерно, а згодом церква взагалі стояла пусткою. Вона збудована без жодного цвяха за специфічною технологією. На її стінах збереглися розписи, датовані 1763 роком. Експерти переконують, що без правильного догляду пам’ятку можна було просто втратити назавжди.

Ініціативна група розпочала порятунок храму, після того, як отримала на це відповідне погодження Міністерства культури України. Було прийняте рішення перенести церкву у Пирогово, бо у Городищі є інша церква, а стару покинули.

Як зазначає досвідчений архітектор та реставратор Іван Биков: «Миколаївська церква з Городища є унікальним витвором української народної архітектури 18 століття, яким захоплювався ще Стефан Таранушенко. Миколаївська церква 1763 року є настільки цінною пам’яткою, що, на мою думку, може прикрасити собою будь-який скансен світу. Тому, ми маємо пишатися тим, що долучилися з Вами до процесу порятунку цього шедевру національного зодчества ! І де, як ні в Пирогово йому бути ?».

У рамках історико-краєзнавчої конференції відбулася театралізована екскурсія по Музею «Заповіту» Т.Г. Шевченка «Обнімітесь, брати мої, прошу вас, благаю…», а також оглядова екскурсія містом та експозиціями Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Довідка

Михайло Іванович Сікорський народився 13 жовтня 1923 року у Чигирині Київської губернії, помер 27 вересня 2011 року у Переяславі-Хмельницькому. Український історик і культоролог, директор Переяслав-Хмельницького історичного музею (1951-1979), Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» (1979-2008), з 2008 року і до самої смерті був почесним генеральним директором Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Заслужений працівник культури України, доцент кафедри історії та культури України Переяслав-Хмельницького державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди. Автор 130 наукових праць і публікацій, з яких 12 книг та монографій.

Підготував Сергій Черняков, «Чернігів стародавній», фото надані Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав».

dsc_4322-1

dsc_4358-4Данило Рига (молодший науковий співробітник)

dsc_4355-3Олександр Литовченко (молодший науковий співробітник)

20902122Миколаївська церква 1763 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *