До 100-річчя відомого чернігівського художника Леоніда Могучова

Він народився 24 квітня 1925 року. Ще з дитинства захоплювався малюванням. Перші уроки ізограмоти Леонід Могучов здобув у театрального художника Василя Беляєва, брав активну участь у міських виставках образотворчого мистецтва школярів.

Друга світова війна, майбутній художник — на фронті, отримав важкі поранення, контузію, нагороджений медалями… Але, він продовжує свій мистецький шлях.

У 1951 році Леонід Могучов закінчив Центральну військово-морську школу в місті Хімки. У 1953-му — перший курс Одеського художнього училища, але через матеріальну скруту залишив навчання і повернувся в рідне місто Чернігів. Тут він працював у морському клубі ДТСААФ, викладав в ізостудії міського Палацу піонерів та школярів, працював художником-оформлювачем.

Вперше свої акварелі та малюнки Леонід Могучов представив чернігівцям у 1953 році на областій виставці народного образотворчого мистецтва. Як художник-графік він остаточно сформувався на початку 70-х років, коли у київському видавництві «Будівельник» вийшли книги з його ілюстраціями. Відтоді відбулося понад 500 його персональних виставок в Україні та за кордоном, зокрема, в Канаді. Невтомний трудівник і великий любитель подорожей Леонід Могучов пройшов всю чернігівську землю, побував на Закарпатті, Буковині, Поділлі, Кавказі. І кожен раз його звітом про творчі мандри були персональні виставки.

Леонід Могучов намалював більше 10000 робіт і ескізів архітектурних пам’яток: церков, маєтків, вітряків та фортець. На жаль, значна частина його творів втрачена назавжди…

Творчість Леоніда Могучова неодноразово експонувалася в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» та інших музейних закладах міста.

Зокрема, 21 вересня 2020 року, до 95-річчя художника, на виставці «Духовна спадзина України» було представлено близько 50 картин Леоніда Могучова із збірки національного заповідника та Віктора Величка, мистецтвознавця, члена Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Цього ж року художник отримав міжнародне визнання. Тоді приємна новина надійшла з Великої Британії — з Лондона. Всесвітня академія науки, освіти, культури і мистецтв присвоїла чернігівцю Леоніду Могучову Міжнародний диплом всесвітньо відомого художника.

Цю високу мистецьку нагороду наш земляк отримав завдяки наполегливості Олени Балашової, заслуженого працівника культури України, керівника Міжнародного благодійного фонду «INSHE ZHITTIA». Клопотання про увічнення пам’яті художника Леоніда Могучова було направлено від Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

На жаль, російсько-українська війна не дає можливості представити на виставці його картини, які є частиною цінної колекції заповідника. Але, віримо в перемогу, віримо в Україну, цінуймо мистецтво, не забуваймо творчість чернігівського художника Леоніда Могучова.

 Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

На світлинах: Леонід Могучов, міжнародний диплом, твори художника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *