Затверджено концепцію музею історії міста Чернігова
Минулого тижня на засіданні комісію з питань міської топонімії, охорони та збереження історико-культурного середовища розглянуто дизайн-концепцію музею історії міста Чернігова. Його планується розмістити на Валу, у колишньому приміщенні Поштової станції, пам’ятці архітектури XVIII—XIX ст.
Презентував проект Олександр Антонець, керівник майстерні музейних проектів із Сум. А розробляли його чернігівці: Сергій Лаєвський, директор обласного історичного музею та Олександр Коваленко, кандидат історичних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту історії та правознавства ім. О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка.
Будинок поштової станції потребує ремонтно-реставраційних робіт
Поштова станція губернського казначейства, XVIII—XIX ст., пам’ятка архітектури місцевого значення.
Двоповерхова будівля зведена у дусі классицизму. У XVIII столітті це була одна з найбільших і красивих цегляних міських будівель.
У ХІХ ст. поштова станція була перенесена на Олександрівську площу (район сучасного Центрального ринку Чернігова). У старій будівлі спочатку розміщувалося Губернське казначейство, потім її передають Чернігівському Будинку Червоної армії для бібліотеки.
У роки Другої світової війни споруду було пошкоджено. Після звільнення Чернігова у відремонтованому двоповерховому особняку влаштували їдальню річкового порту — кафе «Водник». Потім будівлю було переобладнано в Будинок урочистих обрядів. Пізніше тут розміщувалося Чернігівське центральне відділення ПАТ «Укрінбанк».
Відповідно до розпорядження обласної ради у 2013 році будівлю передано в оперативне управління комунальному закладу «Організаційно-методичний центр контролю та технічного нагляду закладів культури і туризму» Чернігівської обласної ради.
Минулого року пам’ятку передано на баланс Чернігівської міськради.
Будівля кілька років не використовувалася і не опалювалася. Її підвал, коли тут розміщувався банк, було залито бетоном. Все це негативно вплинуло на технічний стан пам’ятки. На її фасадах спостерігається відшарування тиньку, тріщини. Історична споруда потребує термінового проведення ремонтно-реставраційних робіт.
У Чернігові буде музей історії міста
Вперше ідею створення музею історії міста Чернігова та розміщення його у колишньому приміщенні Поштової станції озвучив міський голова Владислав Атрошенко у січні цього року. Багато хто тоді скептично віднеслися до цієї пропозиції.
Проте, музейники і, зокрема, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» підтримали ідею щодо створення музею історії міста Чернігова.
Час ішов… Будівельники готували проект ремонту будівлі, а історики працювали над проектом концепції нового музею.
7 вересня було представлено дизайн-концепцію музею історії міста Чернігова. У засіданні комісії з питань міської топонімії, охорони та збереження історико-культурного середовища взяв участь і голова міськради Владислав Атрошенко, краєзнавці та журналісти.
Постійні експозиції на думку авторів проекту мають бути розташовані на другому поверсі. Вони матимуть три розділи: давньоруський період, козацький та губернський.
Враховано й те, що приміщення невелике (біля 300 квадратних метрів), а новостворений музей немає фондів. Тож головна увагу буде приділена створенню сучасних відеозасобів.
На першому поверсі – тимчасові експозиції. Тож, інші музеї та приватні колекціонери матимуть можливість представити чернігівцям та гостям міста свої колекції.
За словами Владислава Атрошенка після проведення ремонтних робіт та створенню музейних експозицій у 2020 році музей вже буде працювати.
Разом з тим, є ідею розташувати у ньому (або у дворику, поряд із будівлею) невеличке кафе для відвідувачів музею. Щоб поціновувачі старовини могли посмакувати кавою чи чаєм, скуштувати смачних тістечок або цукерок.
Топонімічна комісія заслухавши та обговоривши концепцію нового музею Чернігова одноголосно підтримала проект!
Сергій Черняков, «Чернігів стародавній».
Фото автора.