Запрошуємо до участі в Міжнародній науковій конференції, присвяченій 400-річчю надання Чернігову Магдебурзького права

У Чернігові розпочалася підготовка до відзначення 400-річчя надання нашому місту Магдебурзького права. Заплановані різноманітні тематичні заходи.

Зокрема, у квітні намічено провести Міжнародну наукову конференцію, присвячену 400-річчю надання Чернігову Магдебурзького права. Її організатори: Чернігівська міська рада, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Чернігівський обласний історичний музей імені В.В. Тарновського, Чернігівська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

Заявки на участь у конференції і теми доповідей просимо надсилати до 15 березня 2023 року. У заявці потрібно вказати П.І.Б., місце роботи, посаду, науковий ступінь та вчене звання, службову та домашню адреси, телефон, факс, E-mail.

Тексти доповідей обсягом 10–12 стор., надрукованих 14 шрифтом Times New Roman Cyr (редактор MS Word 6.0 або Word 7.0), на папері формату А 4 подаються до 1 квітня 2023 р.. Інтервал – півтора. Поля зверху та знизу – 20 мм, зліва – 35 мм, справа – 10 мм. Посилання на літературу та джерела – в кінці тексту (не в автоматичному, а в текстовому режимі). Тексти подаються у двох примірниках, один з яких має бути підписаний автором. Можливі графічні ілюстрації. До тексту додається електронний носій. Робочі мови конференції: українська, англійська та інші європейські. Запрошення будуть надіслані додатково.

Матеріали  надсилати  на  адресу: секретарю Оргкомітету – доц. Ясновській Л.В., Навчально-науковий інститут історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, проспект Миру, 13, 14000, м. Чернігів, Україна.

Довідково. Магдебурзьке право — міське право, що виникло в XIII ст. у Німеччині, й передбачало створення міського самоврядування. В містах України почало запроваджуватися з ХІV століття.

Чернігів отримав Магдебурзьке право 27 березня 1623 року привілеєм польського короля Сигізмунда ІІІ. Цей статус підкреслив вагоме значення нашого міста у суспільно-політичному та економічному житті країни в ті часи. Чернігів тоді отримав право організовувати самоврядну громаду з автономними судово-адміністративними інституціями, право на податковий і судовий імунітет, право власності на землю, пільги щодо ремесл і торгівлі. Місто з таким привілеєм володіло нерухомим майном, землею, запроваджувало податки тощо. Міста з Магдебурзьким правом також звільнялися від феодальних повинностей (окрім гужової).

Отримання Магдебурзького права Черніговом — це значна подія, яка відповідала загальним тенденціям розвитку європейської цивілізації та позитивно вплинула на подальший розвиток міста. Також це стало основою становлення сучасного місцевого самоврядування.

21 лютого 2023 року на сесійному засіданні Чернігівської міськради депутати ухвалили рішення про перейменування 37 вулиць та провулків у Чернігові, а також скверу, розташованому біля Красної площі, надано найменування «Сквер Магдебурзького права».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *