ЮНЕСКО: науковцям, представникам громадськості, обласної та міської влади вдалося досягти консенсусу
Нарешті науковцям, представникам громадськості, обласної та міської влади вдалося досягти консенсусу стосовно включення історичних пам’яток Чернігова до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Остаточне рішення про подання відповідної заявки на розгляд Міністерства культури України узгодили сьогодні учасники зустрічі за круглим столом, проведеної заступником голови ОДА Наталією Романовою.
Історії цього питання вже близько тридцяти років. Останнім часом його розв’язання гальмувалося навколо двох аспектів: уточнення назви пропонованого до переліку об’єкта та невизначеної позиції міської влади щодо цього.
Секретар Чернігівської міської ради Максим Черненок у ході обговорення висловив занепокоєння, що внесення значної території міста до охоронної зони може ускладнити розвиток та обслуговування міської інфраструктури, благоустрій та реконструкцію рекреаційних зон, інші роботи як комунальних служб, так і в приватному секторі.
Присутні на зустрічі науковці запевнили, що кардинальних змін у межах охоронних територій не відбудеться, адже пам’ятки історії та архітектури і нині перебувають під захистом держави. А для внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО важливо зберегти автентичність ландшафту, осі огляду, висотність забудови, силует міста. Решту ж питань можна обговорювати у фаховому колі та знаходити шляхи їх розв’язання.
За пропозицією кандидата історичних наук, члена Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць Олени Черненко змінено назву комплексу: замість «Історико-культурний ландшафт м. Чернігова» прийнято «Культурний ландшафт м. Чернігова». Такий варіант відповідатиме офіційно прийнятій в Україні та світі термінології у сфері охорони пам’яток історії та культури.
— Отже, рішення прийняте, — підсумувала розмову Наталія Романова. — Без сумніву, навіть сам факт подання цієї заявки — плюс до іміджу міста. Проте далі ми маємо рухатися виважено і делікатно, ретельно вивіряючи кожен крок, щоб не лише зберегти наші безцінні історичні надбання для прийдешніх поколінь, а й не нашкодити людям, які живуть поруч.
Джерело: Департамент інформаційної діяльності та
комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації.