«Вікі любить пам’ятки». Найкраще фото Чернігівщини

Завершилося оцінювання робіт учасників за найкраще фото в областях України. Перше місце у Чернігівській області посіла світлина Троїцько-Іллінського монастиря у Чернігові. Автор фото — Олександр Арендар.

Про це повідомляє «Вікі любить пам’ятки» — волонтерський проєкт з організації української частини міжнародного конкурсу фотографій пам’яток культури Wiki Loves Monuments.

Про художність світлини свідчать схвальні відгуки журі. Наталія Шестакова фотографинямандрівниця та членкиня журі прокоментувала: «Дуже приваблива презентація пам’ятки у природному середовищі, що вдало демонструє особливості ландшафту. Ніжне вечірнє освітлення та осінні кольори створюють ліричний і щемливий настрій прощання та умиротворення, відображаючи духовний стан монахів, які коли створили та наповнювали життям монастир».

За час проведення конкурсу учасники сфотографували 1453 пам’ятки Чернігівщини, що становить лише 20 % від загальної кількості об’єктів у списку пам’яток області — 6961. Цього року конкурсанти завантажили 1159 фотографій 586 пам’яток (з них 141 — вперше завантажена на конкурс). У 2021 році фото пам’яток Чернігівської області подали на конкурс 29 учасників, а всього з 2012 року у номінації взяли участь 317 авторів.

Довідка

Одним із найвиразніших архітектурних ансамблів України є Троїцько-Іллінський монастир ХІ—ХVІІІ ст. в Чернігові. Він складається з двох частин — колишнього Іллінського монастиря ХІ—ХVІІ ст. та Троїцького монастиря, побудованого на найвищому плато Болдиних гір протягом 1677-1780 років, об’єднаних ландшафтом та архітектурою в єдиний ансамбль.

Початок, за літописом, було покладено ченцем Антонієм Печерським 1069 року. «Ископанные» ним та його послідовниками в яру Болдиних гір печери з часом перетворились на двоярусний великий підземний комплекс — відому сьогодні в усьому світі пам’ятку підземного будівництва Антонієві печери. У ХІІ ст. біля входу в печери збудували хрестовокупольну безстовпну, увінчану одним верхом Іллінську церкву.

На фото, яке перемогло в згаданому конкурсі, зображено Іллінську церкву. Її сучасний вигляд — це результат перебудов ХVІІ—ХVІІІ століть. Зліва від церкви — триярусна дзвіниця, яка споруджена в 1908-1910 рр. Біля давньорусього храму розташовані також Антонієві печери — пам’ятка підземної культової архітектури XI—XIX століть. Засновані вони в 1069 році як печерний християнський монастир князем Святославом Ярославичем і відомим церковним діячем давньоруської доби — прп. Антонієм Печерським, який народився на Чернігівщині у місті Любечі.

Ці пам’ятки входять до цілісного майнового комплексу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *