Великоднє Тридення. Великий Четвер

З понеділка, 29 квітня починається останній тиждень Великоднього посту. Цей тиждень найчастіше називають Страсним через ті події, що їх переживав Ісус Христос.

З Четверга настають особливі дні, сповнені євангельських подій і сенсів, тож недаремно їх називають ВЕЛИКОДНІМ ТРИДЕННЯМ. Цим дням ми вирішили присвятити увагу, сподіваючись, що наші читачі знайдуть час і бажання прочитати, а комусь інформація стане в нагоді.

Великий Четвер

(Чистий, Страсний Четвер)

Церковна традиція:

У Великий четвер Христос, у знак покори, омив ноги своїм учням. Знявши з Себе верхній одяг, підперезавшись рушником, налив в умивальницю води він почав омивати ноги своїм учням і обтирати рушником.

Звідси й походить народна традиція прибирати у домівках та випікати паски у Великий четвер, через що в народі його ще називають Чистим. Проте Чистий четвер стосується не тільки чистих вікон, дверей, підлоги, а Церква закликає зосередитися на очищенні нашого серця і душі.

Головною подією цього вечора була Тайна вечеря. «Тайна» означає, що вона має особливий сенс. Її таємничість полягає в тому, що під час неї звершується для нас свята Таїна, стається незбагненне хліб стає Тілом, а вино стає Кров’ю Христовою. Таким чином у цей день Ісус Христос встановив Таїнство Святого Причастя (Євхаристії), без якого жодна людина не може вважатися християнином.

Тому церква наголошує на необхідності вірянам відвідати літургію і причаститися.

Однак, події Евангельського Четверга не закінчуються Тайною вечерею. Христос з учнями йде до Гефсиманського саду. Тут, на самоті він творить молитву, яку часто відображають в сюжеті «Моління про чашу». А далі приходять римські воїни з Іудою, який своїм поцілунком видає Вчителя.

У настінних розписах чернігівського Спасо-Преображенського собору є декілька композицій, що нагадують про про події Великого Четверга «Моління про чашу», «Поцілунок Іуди». У верхній цетральній частині іконостасу вміщено ікону «Тайна вечеря».

Народна традиція

За народною традицією цей день називають Чистий четвер, можливо тому, що це власне останній день перед Великоднем, коли ще дозволяється прибирати, прати, чистити — день перед Великоднем, коли люди зазвичай проводять прибирання та очищення своїх домівок, щоб зустріти свято в чистоті і порядку. Окрім господарських робіт в цей день фарбують або розписують яйця, випікають паски та готують інші святкові страви.

Особливою народною традицією є омовіння до сходу сонця. Вважається, що саме таке омовіння надає людині фізичних сил і здоров’я.

З Великим (Чистим) Четвергом пов’язано багато прикмет. До прикладу, якщо цей день холодний, то наступні сім тижнів після Великодня протримаються холоди. Сонячна погода на Чистий четвер віщує тепло до кінця весни. Вогонь свічки, принесеної у цей день з храму очищає оселю і допомагає зціленню.

Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *