Велика Субота: тиша і очікування
Суботу, що передує світлому Воскресінню називають Великою.
Церковна традиція
Також Суботу Страсного тижня називають Тихою, оскільки церква закликає у цей день поставити крапку у всіх святкових приготуваннях і зосередитися на переживанні скорботи. За Євангелієм у цей день тіло Ісуса було поховане і перебувало в гробі у печері Йосипа Аримафейського. Сам же Ісус зійшов у пекло для порятунку душ померлих.
В цей день в Єрусалимі, в Храмі Гробу Господнього сходить благодатний вогонь, що знаменує Воскресіння Господнє. З Єрусалиму цей вогонь розвозять у різні країни.
В православних церквах відбуваються особливі служби. Під час заутрені плащаницю обносять довкола храму і повертають назад, на «гробницю» посередині церкви. Незадовго до опівночі плащаницю переносіть на престол і залишають там наступні 40 днів, до Вознесіння.
Літургія у Велику Суботу починається дещо пізніше і з’єднується з вечірньою. Ближче до опівночі починається всенощна, яка завершується на світанку урочистим проголошенням Воскресіння Христового.
Народні традиції забороняють у Велику Суботу будь-яку хатню роботу або по господарству, лаятися, заздрити. Звісно ж заборона стосується і будь-яких веселощів включно із вживанням алкоголю.
Можна пекти паски, фарбувати яйця. Особливо заохочується роздавання милостині нужденним, безкорислива допомога тим, хто її потребує. В цей день настійливо радять чинити безкорисливо, прощати образи, попросити вибачення у тих, кого образив, і самому відпустити образи. Світлого всім Великодня!
Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».