Українські цінності і молоток
Нинішній стан європейського ринку антикварних та букіністичних видань дозволяє говорити про зростання інтересу до книжки як об’єкта колекціонування.
Свідченням цього можуть слугувати і збільшення кількості приватних бібліотек, і поступове переміщення торгівлі раритетними книжками зі спеціалізованих магазинів на аукціони.
Справжнім відкриттям для іноземних аукціонних домів стали видання, пов’язані з Україною. На букіністичних торгах вони зазвичай потрапляють у топ-лоти й практично завжди знаходять нових власників. Примітно, що більшість книжок продаються з перевищенням естімейту, а іноді — за рекордними цінами: залишають далеко позаду інші рідкісні видання.
Боротьба за такі екземпляри спалахує зазвичай між нашими співвітчизниками, однак купівля раритетних видань за кордоном пов’язана з низкою проблем та додаткових витрат. Тому набагато простіше, вигідніше і безпечніше купувати україніку в Україні. Тепер у наших бібліофілів з’явилася така можливість.
Перший, дебютний для України, букіністичний аукціон відбувся навесні ц.р. у рамках “Книжкового Арсеналу” і викликав чималий інтерес серед колекціонерів.
На недавньому Другому, осінньому аукціоні добре продалися рідкісні карти, українські історичні фотографії та документи. До речі, фотографії було виставлено вперше. Це надзвичайно цікавий пласт для колекціонерів і взагалі для цінителів історії.
Наприклад, було продано дуже рідкісну документальну фотографію, на якій гетьман України генерал Скоропадський демонструє генерал-полковникові графу Кірхбаху військове оснащення української піхоти (Київ, 1918 р.): “На Єкатерининській вулиці неподалік німецької Комендатури і Палацу Гетьмана сьогодні вранці, у присутності німецької та австрійської Військової Влади, Гетьманом був проведений урочистий показ перших українських (військових) формувань… Після свята перед Гетьманом і його почтом з гарною виправкою [парадом] пройшли загони. Під кінець Гетьман виголосив перед загонами промову, в якій він привітав їх як перших захисників і захисників української Національної Ідеї. Україні потрібна готова піти на смерть, вірна й хоробра армія, перші підрозділи якої сьогодні перед ним на параді…”.
Також успішно був проданий (зі значним перевищенням стартової ціни) унікальний документ — “Закон про Землю в Українській народній республіці” (1919), підписаний Головою Директорії В.Винниченком, а також Петлюрою, Макаренком та Андрієвським.
Пішов з молотка й Універсал його світлості Ясновельможного пана гетьмана усієї України та Військ козацьких Павла Скоропадського до Народу Українського (1918), який став важливим елементом національно-правових засад української держави. Сьогодні обидва документи читаються й сприймаються особливо гостро і становлять, практично, сакральну цінність.
Таким чином, були продані всі найдорожчі й найстаріші позиції аукціону. Гостра боротьба спалахнула навколо єдиного у творчості великого українського художника-графіка Георгія Нарбута екслібриса, адресованого колекціонеру і бібліофілу Оскару Ганзену (1919 р.). Він також пішов зі значним перевищенням стартової ціни. До речі, колекція кераміки і скла Ганзена того року була виставлена в Будинку Родзянка на вул. Ярославів Вал, де нині міститься театр “Сузір’я”.
Особливої уваги з боку колекціонерів української книжки заслужила добірка віршів Василя Вишиваного “Минають дні” 1921 р. видання. Це перше і єдине видання надзвичайно цікавої особистості — австрійського архікнязя (ерцгерцога), військового діяча, політика, дипломата, поета, полковника легіону Українських січових стрільців Вільгельма Франца фон Габсбурга-Лотрінґена.
Саме його прихильники монархії в Україні розглядали як кандидата на український престол, хоча сам він ніколи цього не декларував. Людина з великою любов’ю в серці до України, що загинула у катівнях НКВС.
Головним же топ-лотом торгів стало останнє прижиттєве видання “Кобзаря” Тараса Шевченка в перекладі російських поетів. Цей лот пішов зі значним перевищенням стартової ціни. До речі, всього на аукціоні було представлено 7 “Кобзарів” різних років і видавництв, включно з одним прижиттєвим.
Підбиваючи підсумки вже другого спеціалізованого букіністичного аукціону, слід зауважити, що зі зростанням інтересу до української букіністики на ринку залишатиметься дедалі менше й менше колекційних видань, оскільки вони почнуть осідати у приватних книгозбірнях. І ціни на них будуть зовсім інші. Наприклад, збірник віршів Пушкіна і Шевченка, який пішов на першому аукціоні за 9 тис. дол., у РФ пропонується зараз за 16 тис.
Джерело: Ольга Стомашевська, gazeta.dt