У соборі Святої Катерини освячений новий іконостас. Відео, фото
Чин освячення відправив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Іконостас створений українськими майстрами з різьбленого дерева і встановлений до храмового свята, адже саме 7 грудня Православна церква відзначає день великомучениці Катерини.
Храм святої Катерини, який зараз є кафедральним собором Української Православної церкви і якому торік виповнилося три століття, вже десять років як офіційно переданий віруючим (а богослужіння відновилося 8 років тому), але іконостас у храмі досі був тимчасовим. Первинний іконостас був розібраний наприкінці 19-го століття і його фотознімків чи детальних описів не збереглося – залишилися тільки окремі згадки. Спираючись на них і на музейні зразки мистецтва бароко, сучасні українські майстри створили різьблений з дерева іконостас. Робота зроблена за феноменально короткий час – близько року. В день храмового свята освятив іконостас і відправив святкову літургію Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
Новий іконостас включає зокрема й образи чернігівських святих: князя Михайла і боярина Федора, Феодосія Углицького, Іоанна Максимовича, преподобного Меркурія. До речі, в цей день вшановується й пам’ять цього новопрославленого святого, який був ченцем Києво-Печерської Лаври, згодом жив у Бригинцях Бобровицького району і спочив 60 років тому, а зараз його мощі зберігаються тут, у Катерининському соборі.
Тому під час богослужіння священики зверталися з молитвою до святих Катерини і Меркурія, і приклади їх подвигів як взірці навів патріарх у своїй проповіді, звертаючись до парафіян.
Ще на один образ у складі іконостасу звертали особливу увагу священики. Це образ Петра Калнишевського, останнього кошового отамана Запорозької Січі, згодом ченця і в’язня Соловецького монастиря.
Після урочистого богослужіння були вручені церковні нагороди ініціаторам створення нового іконостасу і благодійникам – народному депутату України Сергію Березенку і підприємцю Андрію Мацолі. Вони нагороджені відповідно орденами Святого Миколая Чудотворця й Архістратига Михаїла. Також церковні нагороди – медалі «За жертовність і любов до України» – вручені парафіянам храму – батькам загиблих воїнів, волонтерам і благодійникам.
Храму до свята передали старовинну ікону святої Катерини середини 17-го століття.
Новий іконостас буде ще дооздоблюватися. Зокрема на ньому будуть вирізьблені герби відомих козацьких родів Чернігівщини. Адже, за переказами, такі герби прикрашали й первинний іконостас храму 18-го століття.
За інформацією телекомпанія “Сівер-центр”
Фото Сергія Чернякова, “Чернігів стародавній”