У Чернігові викрадено бюст на могилі класика української літератури Михайла Коцюбинського
18 грудня 2017 року вранці надійшла інформація про зникнення погруддя з могили класика української літератури Михайла Михайловича Коцюбинського. Про крадіжку повідомила поліції місцева пенсіонерка. Жінка робила ранкову пробіжку територією парку і помітила понівечений постамент без пам’ятника зверху.
Поліцейські припускають, що крадіжку здійснили вночі або 17 грудня ввечері.
Відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст. 297 Кримінального кодексу України (наруга над могилою), що карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Поряд із порожнім постаментом на землі були рештки соломи, а нижче на пагорбі – цілі жмутки сухої трави. Як припускає правнук видатного письменника, Ігор Коцюбинський, злодії підготувались до крадіжки. Солому вони принесли, аби погруддя не розбилось, коли падатиме на землю.
Зазначимо, погруддя Коцюбинського важить понад 100 кілограмів. Пам’ятник не перебував на балансі жодної установи.
Наразі правоохоронці з’ясовують всі обставини скоєння злочину та шукають свідків. Місцевих жителів просять за умови анонімності надавати правоохоронцям будь-яку інформацію про причетних до злочину чи про інші обставини викрадення бюста.
Довідка про пам’ятник Михайлу Михайловичу Коцюбинському
Неподалік від центру Чернігова, на Болдиній горі, серед понад тисячолітніх курганів та зелених насаджень знаходиться могила класика української літератури Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913). Тут же похована й дружина письменника – Віра Устимівна.
Після смерті письменника деякий час його могила була занедбана. За спогадами доброго знайомого Коцюбинського – Григорія Коваленка-Коломацького: «мала надто скромний вигляд з простим дерев’яним хрестом, тільки зеленою травою поросла, ніби забута всіма, самітна могила великого громадянина і художника України».
Згодом у вересні 1930 року на могилі письменника та його дружини було встановлено чотириступінчатий монумент із сірих гранітних кубів-блоків «від трудящих Чернігова». Автори монумента – відомий художник Василь Кричевський та архітектор П.Ф. Костирко. Пам’ятний знак під час німецької окупації 1941-1943 рр. дивним чином не був ушкоджений.
16 вересня 1954 року напередодні 90-річного ювілею письменника вийшла постанова ради міністрів УРСР «Про літературно-меморіальний музей видатного українського письменника М.М. Коцюбинського і впорядкування могили М.М. Коцюбинського в м. Чернігові».
Серед інших там окремими пунктами позначено:
– Зобов’язати виконком Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих (тов. Ванденка) впорядкувати могилу М.М. Коцюбинського в м. Чернігові, спорудивши в 1954 році, за затвердженням Міністерством культури УРСР проектом, надгробний пам’ятник з бронзовим бюстом письменника.
Асигнувати виконкому Чернігівської обласної ради депутатів трудящих на спорудження надгробного пам’ятника на могилі М.М.Коцюбинського 125 тисяч карбованців.
Міністерству фінансів УРСР профінансувати виконком Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих в ІІ півріччі 1954 року в сумі 125 тисяч карбованців за рахунок резервного фонду Ради Міністрів УРСР.
Голова Ради міністрів УРСР Н. Кальченко. Керуючий справами Ради міністрів УРСР Я. Сірченко».
Т.в.о. секретаря виконкому облради депутатів трудящих (Г. Михайленко) роботу з виготовлення пам’ятника Михайлові Коцюбинському було доручено скульпторам Флоріану Коцюбинському, Семену Андрійченку та архітектору Якову Ковбасі.
Сам пам’ятник являє собою бронзове погруддя на прямокутному постаменті, який опирається на стилобат, прикрашений рослинним орнаментом.
Перед пам’ятником – дві прямокутні надмогильні плити й написи на них «М. Коцюбинський» та «Віра Коцюбинська».
Майданчик навколо надгробка вимощено гранітними плитами. Металева огорожа – з чавуну художнього литва (раніше була з чавуну, а пізніше, у 90-х роках минулого століття, через руйнування вандалами чавунна огорожа подекуди замінена на залізну). Усі елементи пам’ятника були виготовлені з чорного полірованого лабрадориту.
Відкрито пам’ятник 15 липня 1955 року.
Довідка надана Ігорем Коцюбинським, директором Чернігівського літературно-меморіального музею-заповіднику ім. Михайла Коцюбинського.