У Чернігові вшанували Опанаса Марковича
8 лютого за ініціативи Чернігівського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, за участі Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, Управління культури та туризму Чернігівської міської ради і громадськості на Болдиній горі м. Чернігова відбувся пам’ятний захід з нагоди 200 річчя з дня народження видатного українського етнографа, фольклориста та члена Кирило-Мефодіївського товариства Опанаса Марковича (1822-1867).
Спочатку заупокійну літію відправив протоієрей Роман Кіник, секретар Чернігівської єпархії Православної Церкви України, настоятель храму святої великомучениці Катерини. Потім просвітяни, співробітники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського, Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського, представники органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості поклали квіти до могили Опанаса Марковича.
Після цього перед присутніми виступив Андрій Глухенький, завідувач відділу наукових досліджень печер та пам’яток археології Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», голова Чернігівського міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. У своєму виступі він згадав основні сторінки біографії Опанаса Марковича та нагадав, що за його безпосередньої участі у Чернігові протягом 1860-1866 рр. діяло «Товариство, кохаюче рідну мову» – аматорський театр, який давав вистави рідною українською мовою. Андрій Глухенький закликав громадськість найближчим часом впорядкувати могилу видатного українця та у майбутньому відновити історичний надгробок з православним хрестом, що був встановлений українськими патріотами у 1899 р. на могилі Опанаса Марковича і який знищила радянська комуністична влада.
Також виступив представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко, який повідомив, що у цей день Опанаса Марковича теж вшановують на його рідній Полтавщині та наголосив на необхідності всеукраїнського пошанування видатних українців.
Окрім того, до присутніх звернулася Людмила Зіневич, кандидатка філологічних наук, директорка Чернігівської міської централізованої бібліотечної системи з пропозицією ініціювати перевидання творів Опанаса Марковича.
Завершився захід патріотичними віршами у виконанні просвітянина Станіслава Журавля та урочистим виконанням всіма присутніми Державного Гімну України.
Прес-служба Чернігівського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка
Фото Олександра Дульцева