У Чернігові планують об’єднати територію Воскресенської церкви
У Чернігові готуються знову об’єднати територію Свято-Воскресенської церкви, яку з 30-х років минулого століття розділяє на дві частини вулиця Реміснича (колишня Комсомольська). Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, до якого церковна громада зверталася з цією проблемою в минулі роки, готовий розпочати відновлення історичної справедливості.
Про те, як реалізувати це на практиці, вже радились із керівництвом храму та церковними юристами. Сьогодні ж міський голова прийшов до Свято-Воскресенської церкви особисто, аби відповісти на всі можливі питання. Участь у зустрічі, яка відбулася в приміщенні дзвіниці цього храму, взяли митрополит Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій, виконуючий обов’язки настоятеля храму протоієрей Миколай, а також актив церковної громади. Запросили, зокрема, тих активних прихожан, які не тільки переживають за долю храму, а й мають юридичну освіту.
Окрім міського голови, від міста участь у зустрічі взяли його профільні заступники, начальники відповідних управлінь, представник Департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації.
Отже, йдеться про те, щоби замість автодороги між двома будівлями однієї церкви зробити об’їзд по напівколу по-за дзвіницею. Наявна територія дозволяє зробити дорогу з двостороннім рухом і повноцінними вело- та пішохідними тротуарами. Зараз це місце є частиною церковного господарського двору, тут розташовані підсобні господарські споруди. Ідеться про обмін земельних ділянок: церква замість частини двору одержить ділянку, на якій зараз дорога, і об’єднає свою територію в єдине ціле.
– Ніхто ніяких прихованих цілей, які могли б нашкодити громаді храму, не має. Мені як міському голові це точно непотрібно. Храм як діяв так і буде діяти. Роботи розпочнуться тільки тоді, коли ми повністю завершимо юридичну частину. А саме – земельну ділянку між церквами, по якій зараз проходить вулиця, ми виділимо окремо і заведемо в земельний кадастр. Те ж саме зробимо для ділянки під майбутню дорогу, зробимо обмін, потім об’єднаємо ділянку церкви. Площа землі, яку займає церковний двір, залишиться такою ж самою, 45 соток. Юридичні ризики церкви на цьому закінчаться: в неї буде земля і буде договір. Інші побоюваня – щоб від будівельних робіт і від нової дороги не руйнувалася будівля храму. Але якщо зробити для нової дороги хорошу основу, то храм, навпаки, буде страждати набагато менше, ніж зараз. Чим краща основа – тим менше вібрацій, якщо звичайно, все зробити по технології, – сказав Владислав Атрошенко.
Також міський голова підкреслив: у цьому питанні важливе розуміння громади та її підтримка:
– Думаю, що ми зробимо Божу справу і відновимо справедливість, прибравши «розрізання» церкви на дві частини. Ми хочемо, щоб усе пройшло мирно, злагоджено, не обростало зайвими чутками.
Інші подробиці планів щодо перенесення дороги журналістам розповів начальник міського управління ЖКГ Ярослав Куц. За його словами, дорога з Ремісничої по напівколу в об’їзд дзвіниці може бути повнорозмірною, з двобічним рухом, завширшки 7 м. Плюс два велопішохідних тротуари по 2,5 м. Проекту наразі немає, до його розробки тільки будуть приступати. Він включатиме в себе не тільки дорогу, але й паркувальні майданчикии, впорядкування території. Роботи планують наступного року.
Як відомо, у містобудівних перспективних планах завжди була вулиця, яка мала би «прорізати» проїзд з від вул.Любецької до вул.Хлібопекарської. Зробити таке зараз було би ще складніше, ніж за радянських часів. Розширити ж вулицю Ремісничу зараз неможливо, бо її найвужче місце проходить якраз між двома історичними церковними будівлями.
За інформацією прес-службу Чернігівської міськради.
Довідка
У давньому Предградді, у центрі Чернігова, розташована пам’ятка старої архітектури — невеличка мурована Воскресенська церква із дзвіницею.
Спочатку церква «Воскресения Христова каменная большая, трехпрестольная» знаходилась на Валу, вона була споруджена на кошти генерального обозного Василя Дуніна-Борковського у 1682 році.
У другій половині ХVІІІ ст. Воскресенська церква починає руйнуватись. Відтак, в 1772 році її вирішили розібрати. Нова Воскресенська церква, однопрестольна, кам’яна, була споруджена в 1772–1775 роках за містом на П’ятницькому полі, на міському кладовищі, «с прибавлением Нового материала, старанием большею частью и иждивением умершего Черниговского Бургомістра Михайла Енки да в помощь давшия деньги умершего Бунчукового товарища Андрея Васильовича Дунина-Борковского жены Екатерины, а к тому и от доброхотных разных сторонников и городских жителей подаяний, роздана». Із старого храму був використаний іконостас і «вся утвар церковная».
Воскресенська церква однобанна, квадратна за планом. До центрального об’єму з чотирьох боків прилягають прямокутні притвори, а зі сходу – вівтар із гранчастою дерев’яною абсидою. Фасади четверика завершено трикутними фронтонами. Церква споруджена у стилі пізнього бароко, але з дуже помітним впливом класицизму. За формами та оздобленням пам’ятка нагадує споруди українського архітектора Івана Григоровича Григоровича-Барського.
За свою історію Воскресенська церква не зазнала суттєвих переробок. На початку XXI ст. у ній проводилися реставраційні роботи до святкування 1000-ліття хрещення Русі.
На цвинтарі Свято-Воскресенської церкви збереглося багато поховань. Зокрема, тут знайшов свій спочинок Опанас Филимонович Шафонський (1740–1811) — український лікар, відомий історик, громадський діяч, один із засновників епідеміології та санітарії в Російській імперії (народився на Чернігівщині в містечку Сосниця, був вихованцем Чернігівського колегіуму, склав цінну довідкову працю «Черниговского намесничества топографическое описание»).
Збереглася біля церкви і могила Петра Михайловича Добровольського (1871–1910), видатного громадського діяча, керуючого справами Чернігівської вченої архівної комісії, автора багатьох робіт з історії нашого міста.
Підготував Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».