Триває збір коштів на встановлення пам’ятника Михайлу і Федору в Чернігові
Нещодавно за пропозицією скульптора Геннадія Єршова відбулася нарада представників ініціативної групи щодо встановлення в Чернігові пам’ятника святим князю Михайлу та боярину його Федору. Обговорювалися питання збору коштів на його спорудження. Намічено провести низку інформаційних заходів, зокрема, прес-конференцію.
Скульптурну композицію з бронзових фігур чернігівських святих заплановано встановити біля церкви Михайлу і Федору, на березі річки Стрижень. Вже кілька місяців у храмі триває збір коштів на його спорудження. Разом з тим, відкрито рахунок і кожен бажаючий може внести бодай невеличку суму через Приват24 або через термінал на картку Приватбанку: 5169 3305 1462 6552 (Єршова Валентина Філіпівна, підприємство Галерея «Фарт»).
Скриньки для збору коштів на пам’ятник також планується розмістити у закладах культури міста Чернігова. Також благодійна акція буде проводитися на концертах, мітингах та ін.
З історичних джерел нам відомо мученицький подвиг чернігівського князя Михайла Всеволодович та його боярина Федора. Вони відмовилися виконати умови Батия щодо принизливого ритуалу поклоніння вогню та монгольським ідолам. Обоє за непокору були жорстоко закатовані й страчені. Їхні мощі поховали в головному чернігівському храмі — Спасо-Преображенському соборі. Невдовзі православною церквою князь Михайло і боярин Федір були канонізовані. На жаль, у 1572 році мощі святих мучеників перенесено в Москву, де вони знаходяться і донині.
В Україні здавна шанували святих мучеників Михайла і Федора. І особливо в Чернігові. Недаремно, в нашому місті споруджено єдиний в Україні храм Михайла і Федора.
Як вже повідомлялося, ідею встановлення скульптурної композиції князю Михайлу і боярину Федору підтримав міський голова м. Чернігова Владислав Атрошенко. Проект її спорудження схвалено на архітектурно-містобудівній раді. Автор пам’ятника відомий скульптор Геннадій Єршов.
До складу ініціативної групи щодо спорудження скульптурної композиції увійшли настоятель храму святих Михайла і Федора отець Олег, відомий історик та директор навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О.М. Лазаревського Олександр Коваленко, генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь, представник благодійного фонду сприяння ініціативам газети «День» у Чернігівській області Віктор Молочко. Звернення до міського голови з цього питання також підписали директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського Сергій Лаєвський, директор літературно-меморіального музею-заповідника ім. М.М. Коцюбинського Ігор Коцюбинський, шеф-редактор журналу «Сіверський літопис» Сергій Павленко, члени Національної спілки письменників України Ростислав Мусієнко та Володимир Сапон, громадський діяч Олександр Бондарев.
Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».