Сторінками історії: «Будівництво гуртожитку Чернігівської чоловічої гімназії»

Цього тижня в рамках рубрики «Сторінки історії» пропонуємо тему: «Будівництво гуртожитку Чернігівської чоловічої гімназії», яку підготував Данило Рига, молодший науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Пансіони або «гуртожитки» з повним утриманням були звичною складовою багатьох навчальних закладів. Щодо будівництва гуртожитку Чернігівської чоловічої гімназії, то воно стало можливим завдяки благодійництву. Одним з відомих меценатів був Осип Степанович Судієнко, який мав намір надати батьківство для свого сина від однієї з кріпосних. Для цього потрібно було отримати дозвіл Державної Ради. У разі позитивної відповіді він пообіцяв щедрі пожертвування на користь навчальних закладів у розмірі 40000 руб.

21 липня 1804 р. на прохання Осипа Судієнка Михайлу – дозволено було взяти родове прізвище та герб. Тим часом гроші було покладено в банк і у 1840 р. пожертвувана сума за рахунок відсотків зросла до 200000 руб. Вона була поділена на дві рівні частини. Одна з них направлена на будівництво благородного пансіону Чернігівської гімназії, а інша – на будівництво благородного пансіону Полтавської гімназії. Крім того, у 1838 р. син Осипа Степановича – Михайло – пожертвував 30000 руб.

Однак, зазначених коштів не вистачало, тому чернігівське та полтавське дворянство у 1844 р. прийняли рішення про збір на ці цілі з власних доходів поміщиків по одній з четвертиною копійці сріблом за кожного кріпосного селянина. Наскільки великою була зібрана сума невідомо, однак, найімовірніше, вона була незначною.

25 червня 1850 р. розпочалось урочисте закладення фундаменту майбутнього приміщення пансіону, яке супроводжувалось літургією в Спасо-Преображенському соборі, урочистою ходою від храму до місця майбутньої будівлі та закладанням у підвалі пансіону мідної дошки, надісланої з Києва. Через чотири роки після цих подій приміщення пансіону було нарешті збудовано і заселено гімназистами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *