Проведено обстеження дерев’яного човна, знайденого неподалік Чернігова
Науковими співробітниками Інституту археології НАН України було проведено обстеження дерев’яного човна, знайденого рибалками неподалік Чернігова, замитого руслом р. Десни.
Було здійснено часткову його розчистку з метою графічної та фотограмметричної фіксації об’єкту з метою подальшої його ідентифікації. Створено кресленик, знято обміри та створено 3D-модель з ортофотопланом. Важливо зазначити, що знахідка викликала резонанс у соціальних мережах та бурю фантазій про можливе його походження та датування.
Ми маємо справу з носовою частиною човна-довбанки з нарощеними дощатими бортами, що оголилася зі схилу на 2,7 м. Основа човна – видовбана дубова колода, що розширюється з 16 см до носового (першого) шпангоуту до 1,5 м, яка і слугувала кілем даного плавзасобу. Обабіч кілевої частини були нашиті дошки з листяного дерева (верба, липа), що кріпилися до основи дерев’яними шкантами діаметром до 3 см. Біля носової частини виявлено 2 залізні цвяхи, що пронизали дошки. Ширина дошок у видимій частині складала 45-50 см, їхня товщина – 5 см. Виявлено частину правого шпангоуту та невідому конструктивну частину. Нажаль дно плавзасобу не вдалося простежити, оскільки воно знаходиться нижче рівня річки. Над плавзасобом нависає схил до 5 м, тому подальші роботи були припинені. По завершенню фіксації човен було засипано річковим піском.
Після перших досліджень можна припустити, що даний човен належить до рибацьких човнів-довбанок, що побутували на р. Десна та р. Дніпро від ХVIII до початку ХХ ст. Також окремо було взято проби на С14, що може допомогти з датуванням. Дані плавзасоби мали від 8 до 12 м довжини та до 2 м ширини і могли призначатися для промислового лову риби.
Ознайомитися з 3D-моделлю Чернігівського човна можна за посиланням https://skfb.ly/oJYKs