Працюватиме як музей, щоб заробити гроші на реставрацію: у Чернігові незабаром відкриють Спасо-Преображенський собор
До 28 червня планують відкрити Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Він працюватиме, як музей. За словами гендиректорки Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Наталії Ребрової, це роблять для того, щоб заробити гроші на реставрацію собору.
Під час підготовчих робіт та реставрації хочуть залучити досвід колег із Національного заповідника «Софія Київська». 4 червня до Чернігова приїхали його представники, щоб підписати меморандум про співпрацю. Детальніше — в матеріалі.
Як каже Наталія Реброва, досвід київських колег може допомогти уникнути помилок під час реставрації та відновленні Спасо-Преображенського собору.
Генеральна директорка заповідника “Чернігів Стародавній” Наталія Реброва. Суспільне Чернігів
“Ми починаємо дорогу по тому, щоб Спас зайняв своє гідне місце серед найвизначніших пам’яток України і Європи. І тут нашими першими партнерами стали найкращі фахівці України в цьому питанні, це Національний заповідник “Софія Київська”. Колосальний об’єм наукової, реставраційної, дослідної роботи, які необхідно виконати в Спасі, ми виконаємо разом”, — зазначила вона.
Неля Куковальська та Наталія Реброва підписують меморандум про співробітництво. Суспільне Чернігів
Генеральна директорка “Софії Київської” Неля Куковальська каже, що після огляду собору в неї склалось враження, що священники УПЦ МП використовували його в корисливих цілях.
Генеральна директорка “Софії Київської” Неля Куковальська. Суспільне Чернігів
“Вони зневажливо ставились і мені так здається, що вони використовували його як місце для заробляння коштів. Вони їх заробляли, але жодної копійки не складали. І оці закопчені стіни, оце сміття, якого тут просто безліч, речі, які є неавтентичні, які дуже змінюють інтер’єри — цього не повинно було бути”.
Спасо-Преображенський собор зсередини. Суспільне Чернігів
Нинішній стан Спасо-Преображенського собору вона порівнює зі станом Андріївської церкви у Києві, коли в ній правила Українська автокефальна православна церква.
“Ми відстояли пам’ятку, але все одно закопчений храм був такого стану, майже, як і тут. З 2009 по 2019 там йшла довга реставрація”.
Неля Куковальська каже, для відновлення Спасо-Преображенського собору знадобиться теж близько десяти років. Але все буде залежати від фінансування.
“По-перше, треба вирішити питання з відмосткою і з відводом води від стін. Вони замокають. Прийшовши навколо, я побачила, що є контур-уклон із благоустрою в бік самої церкви. Наступне іде капілярний підсос води тут теж, по ґрунтам я дивилася. Є зараз методики, які дозволяють загнати капілярний підсос знову у землю”.
Одна з зовнішніх стін Спасо-Преображенського собору. Суспільне Чернігів
Ці роботи необхідно виконати першими, щоб зберегти конструкцію собору. Окремо дослідять іконостас. Нині в соборі на благодійній основі працюють три клінінгових компанії.
Щоб залучити гроші на відбудову, його відкриють для відвідування, як музей. Це планують зробити до Дня Конституції, 28 червня. Також заповідник шукає благодійників, які можуть допомогти з фінансуванням реставраційних робіт.
Джерело: Суспільне. Чернігів
Дякуємо професійній команді “Суспільне. Чернігів” за висвітлення матеріалу про підписання Угоди між Національним заповідником “Софія Київська” і Національним архітектурно-історичним заповідником “Чернігів стародавній”.