Поповнення колекції дерев’яного різьблення у Національному заповіднику «Чернігів стародавній»
У Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» створено рідкісну колекцію домового різьблення, єдину в області. А започаткував її шанувальник старовини, архітектор Андрій Антонович Карнабід ще у 60-70-х роках ХХ століття. На сьогодні у збірці понад 400 фрагментів дивовижного мережива, зокрема, це надвіконні сандрики, фрагменти підкарнизного різьблення, двері, капітелі та ін.
Зокрема, у цій колекції є оригінальні надвіконні сандрики із маскаронами. Їх Андрій Антонович Карнабід зняв із старого будинку у 1978 році (на проспекті Миру, 83), що планували знести. У центрі композиції знаходиться голова лева. Сандриків четверо. Що цікаво, майстер на трьох сандриках створив лева — охоронця будинку. Цар звірів величний, його паща розкрита, з висунутим язиком. Він готовий будь-якої миті стати на захист оселі і її господаря. Лев виконує роль стража, він і прикрашає будинок, і возвеличує свого господаря. І ось наче в театрі — маска-личина знята і ми бачимо на одному із надвіконних сандриків людину, можливо господаря оселі. Напевне майстер хотів підкреслити, що господар також не дрімає і готовий постояти за благополуччя своєї родини і будинку.
Унікальна колекція постійно поповнюється новими фрагментами дерев’яного різьблення. Нещодавно два надвіконних сандрика подарував національному заповіднику чернігівець Станіслав Іващенко: із будинків на вулицях Станіславського, 11 та Святомиколаївській, 7. Дякуємо йому за чудове поповнення музейної збірки. До речі, Станіслав є автором цікавого онлайн-музею «Дерев’яне мереживо Чернігова», який створений кілька років тому. А ще він разом з друзями відновляє на оселях міста чарівне мереживо. Старі хатинки мовби оживають і ними знову милуються небайдужі до минулого міста чернігівці.
Фрагменти дерев’яного різьблення з колекції заповідника «Чернігів стародавній» представлені у двох виставкових залах у Колегіумі (на Валу). Зокрема, в експозиції «Чернігів та чернігівці 100 років тому» про яку мріяв Андрій Карнабід, вона присвячена історії міста на зламі століть. Тут можна познайомитися з історією, архітектурою, промисловістю, освітою, культурою та діяльністю відомих чернігівців, побутом жителів міста кінця ХІХ — початку ХХ ст.
Сподіваємося, що колекція домового різьблення в заповіднику зацікавить поціновувачів старовини з різних регіонів України та з-за кордону, сприятиме розвитку туризму в області. А подаровані Станіславом Іващенком надвіконні сандрики згодом буде представлені на музейній виставці.
Сергій Черняков, «Чернігів стародавній».
На світлинах: Станіслав Іващенко з надвіконним сандриком та домове різьбення із маскароном лева з колекції заповідника.