На стародавньому Валу в Чернігові розцвіли рідкісні дерева — церцис європейський

Неподалік від красуні вишні-антипки привертають увагу кілька ошатних рідкісних молодих дерев. Їх ніжні квіточки забарвлені в рожево-фіолетовий колір, листочки — світло-зеленого кольору.

Це церцис європейський — або багряник європейський. Екзотичне дерево для нашого північного міста. Та й взагалі церцис рідкісне дерево в Україні.

Воно поширене в Середзимномор’ї, Азії (Китаї, Сирії, Ірані, Лівані), Північній Америці. Його ще називають «дерево Юди».

Церцис має декоративні якості. Цього року період його цвітіння в Чернігові припав майже на кінець травня. Квіти мають дивовижний аромат, вони приваблюють до себе безліч комах. Адже церцис вважається цінною рослиною-медоносом.

Цей вид рослин належить до родини бобових. Коли дерево відцвітає, то на ньому поступово формується безліч довгих стручків, які дозрівають наприкінці серпня у вересні. Відтак, осінню церцис стає не менш красивішим, ніж весною: його серцевидні листочки стають золотисто-жовтими. Недаремно ці рідкісні рослини використовують для оформлення міських парків та в ландшафтому дизайні.

Церцис розвивається дуже повільно — за 5 років виростає лише до 1-1,5 метрів, але його максимальна висота досягає 10-18 метрів. Багаторічна рослина росте зазвичай 50-70 років, а то й навіть до 100 років.

У країнах, де церцис вже давно відомий, його нерозквітлі бутони вживають у якості приправи до м’ясних страв. Цінується також і його деревина, вона є хорошим матеріалом для столярних виробів. Антисептичні властивості кори церциса здавна відомі в Китаї, а в його листочках виявлені флавоноїди, що згубно діють на деякі хвороботворні організми. Але головне призначення екзотичної рослини — прикрашати наше довкілля.

Підготував Сергій Черняков, «Чернігів стародавній».

Фото автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *