Мінкультури погодило проектну документацію на встановлення освітлення Катерининської та П’ятницької церков

8 грудня Міністерство культури України погодило робочу проектну документацію на встановлення освітлення Катерининської та П’ятницької церков у Чернігові.

Про це повідомив заступник Чернігівського міського голови Олександр Ломако.

Він також зазначив, що ці роботи планується виконати роботи навесні, після проходження всіх процедур щодо публічних закупівель.

Дослідження щодо додаткової підсвітки П’ятницької церкви розпочалося ще у квітні 2017 року. У цьому проекті взяли участь і представники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». На той час продовжувалися роботи з реконструкції скверу ім. Богдана Хмельницького.

І проектанти, і науковці дотримувалися єдиної думки, що архітектурна підсвітка храму має підкреслити його велич і красу. Треба зробити так, щоб люди могли милуватися П’ятницькою церквою не лише вдень, а також і вночі. Була пропозиція, що має бути святкове і буденне освітлення. Разом з тим, були й складнощі у розгляді проекту. Адже, ліхтарі необхідно розміщувати не лише поряд з храмом, а також і на споруді. Відтак, під час монтування елементів кріплення мережі освітлення необхідно не допустити пошкодження фасадів церкви. До речі, про це йдеться і в погодженні Мінкультури.

Разом з тим, Міністерство культури України у дозвільному документі зазначає на необхідності проведення попередніх археологічних досліджень. Адже, роботи будуть проводитися безпосередньо поряд з пам’яткою архітектури національного значення.

Погоджено і проектну документацію на встановлення освітлення Катерининської церкви та прилеглої території. Існуюча підсвітка технічно застаріла, частина ліхтарів вже не працює. Разом з тим, вона не повністю виконує своє завдання, адже підсвітка знизу не підкреслює всі архітектурні елементи храму, його велич і ошатність.

Дослідження з освітлення Катерининської церкви розпочалися у жовтні 2017 року у тісній співпраці з представниками Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Підбиралися світлодіодні прожектори різної потужності, завдання було непростим. Але, зараз вже можна сказати, що вибрано оптимальне рішення, залишилося лише його успішно виконати.

Довідка

П’ятницька церква в Чернігові — унікальний витвір майстрів останнього періоду давньоруської архітектури. Її було споруджено в кінці ХІІ — на початку ХІІІ століть на чернігівському посаді біля торгу і названо на честь святої Параскеви-П’ятниці — покровительки торгівлі, сільського господарства, сім’ї.

Сучасний вигляд храму — реконструкція його в первісних формах. Головна особливість його архітектури — оригінальне вирішення переходу від прямокутної основи до барабану за допомогою триуступних арок-закомар. Ефект руху вгору досягається також і за допомогою вертикального членіння фасадів багатопрофільними пілястрами, тонкими півколонами та широкими лопатками по кутах.

Пам’ятка розташована в сквері поблизу центральної площі міста, відіграючи роль архітектурного акценту в забудові центру Чернігова.

Катерининська цекрва розташована в історичному середмісті, поблизу давнього Дитинця. Вона споруджена на честь героїзму козаків Чернігівського полку, проявленого під час штурму турецької фортеці Азов у 1696 році під командуванням чернігівського полковника, наказного гетьмана Якова Лизогуба. Церква освячена в 1715 р. на честь святої Катерини, яку в Україні шанували з давніх часів.

Церква мурована, хрещата, дев’ятидільна, п’ятибанна. Композиція центрична, побудована пірамідально: з найвищою центральною банею, нижчими — над гранчастими рукавами архітектурного хреста.Таким чином, за композицією  вона нагадує дерев’яну українську церкву, де в одне пластичне ціле поєднано 5 (п’ять) восьмигранних об’ємів — восьмериків, кожний з яких завершується банею. Завдяки такій пірамідальній конструкції церква має стрункий, ошатний і урочистий вигляд.

Фото дослідження підсвітки церков Сергія Чернякова, «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *