Країна ляльок Марини Шикалової

4 листопада о 9.00 в режимі онлайн у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» відкривається виставка ляльок талановитої майстрині Марини Шикалової.

Присвячений майстрині матеріал і трансляція за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=3crhBfNHOT0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR16Pqs-q1_fMXivB-sMkcnSPJ99Q9rSXnZwfY4DGNhTLrIzKIgSuJgUiyY

Марина народилася у місті Корюківка. Закінчила Чернігівський національний технологічний університет за економічною спеціальністю. Близько десяти років працювала в податковій інспекції. Також вела гуртки «Спортивний туризм» і «Краєзнавство» в місцевому Будинку школяра. Культура рідної землі, а особливо рукоділля, завжди цікавили майстриню. Їй подобались авторські речі — незвичайні, що не мали повторення. І Марині захотілося самій створити щось особливе. Розпочинала з шиття та плетіння гачком. До рукоділля майстриню привчила її бабуся — Ольга Семенівна Макаренко. Марина настільки вправно оволоділа цими техніками, що з часом почала виготовляти на замовлення блузи, костюми, вечірні сукні. Вбрання оздоблювала прикрасами власного виготовлення. Але душа прагнула більшого. Якоїсь миті у свідомості з’явився образ ляльки – сонячної дівчинки, що їде на велосипеді. Призупинивши всі свої творчі проекти, майстриня втілила цей образ у життя. Під рукою з’явилися потрібні клаптики тканини, дротики і фарби. Трохи терплячості, трохи сміливості, кілька творчих недоспаних ночей, кілька днів пошуків елементів, яких не вистачало, і… ось вона, тендітна дівчинка-лялька, саме така, як уявлялася — її, Маринчина, не схожа на жодну іншу. Відтоді й зародилась любов до створення ляльок. Та це був лише початок. Нові ідеї та образи знову і знову змушували братися за голку. Лялька «для любування» — саме так називає свої ляльки Марина Віталіївна. За три роки майстринею створено вже понад 200 власних образів, але вона виготовляє ляльки й на замовлення за наданими фотографіями. Марина розповідає, що прототипом деяких ляльок стали реальні люди. Окрім зовнішньої схожості, вона намагається передати і характер людини. Майстриня продумує образи до найменших дрібниць — від автентичного українського одягу до найдрібніших прикрас. Кожна лялька — витвір мистецтва, і про кожну можна розповідати цілу історію, вигадувати сюжети творів. Ляльки дуже різноманітні.

«Коли я зробила свою першу ляльку, то зрозуміла, що копіювати нецікаво, тому вирішила вигадувати їм образи, — каже Марина. – Більшість моїх творінь життєві, з гумором. Я люблю гумор — він допомагає жити. Дивишся на ляльку, й одразу на душі веселіше. Але всі до одної ляльки просякнуті духом України, — продовжує майстриня. — Через ляльку я намагаюся прищепити людям любов до нашої Батьківщини і всього українського».

Усі вони різні, але є й дещо спільне. Ляльки не просто красуються перед глядачами: кожна з них проживає своє життя, викликає певні емоції. Ляльки Марини Шикалової — це життєвість і гумор, любов до Батьківщини та український дух, сюжетна завершеність образу. Марина — майстриня від Бога: в’яже, шиє, виготовляє декоративні елементи для всіх своїх виробів.

Марина Шикалова зізнається, що ляльки — задоволення не з дешевих, тому у своїй роботі вона використовує фактично все, що є під руками: пінопласт, картон, пап’є-маше тощо.

Варто відзначити високий професіоналізм кожної роботи. Вона втілила у життя кілька сотень своїх мрій і фантазій, створивши таку красу і казку, що словами не передати. Це просто треба бачити. Знавці ж народної ляльки переконані: лише людина з багатим внутрішнім світом і тонким відчуттям прекрасного може створювати подібні шедеври.

Ось так через красу української самобутності Марина прищеплює землякам почуття патріотизму. А патріотизм у її родині — не пусті слова! Коли її єдиний і найдорожчий у світі син у 2014-му пішов добровольцем на фронт, їй просто треба було чимось відволікатися, щоб менше тривожитися. Тож брала голку з ниткою, ножиці й поринала в роботу. За той час ляльок нашила не одну колекцію!

Денис воював у складі 13-го окремого мотопіхотного батальйону «Чернігів-1». Був гранатометником, снайпером. Під Вуглегірськом отримав контузію від розриву міни. Потім з іншими військовими витягував побратимів під Дебальцевим. Те, що вони пережили, не бажає нікому. Як більшість сільських хлопців, Денис знається на техніці, бо за освітою електрик-зварювальник. У мирному житті працював на Корюківській фабриці технічних паперів, а зараз вже не просто коваль, а коваль-зброяр. Усе обладнання і верстати в кузні справа рук Дениса. Каже, що збирав з цікавістю, експериментував. Денису подобається працювати з ексклюзивними замовленнями. Останнім часом у тренді — «дамаська сталь» — з видимими неоднорідностями на сталевій поверхні, найчастіше — візерунками, одержаними різними способами. Цю технологію коваль-зброяр опановував за літературою європейських майстрів, німецьких сталеварів. Деякі його ножі з малюнками чудернацьких сплавів коштують 600-700 доларів. Руків’я в деталях зі срібла, бивнів та зубів мамонтів, бакулюму (кістка моржа), рогів оленів, лосів. Серед новинок руків’я із стабілізованих брусків рідкісної деревини або тканини, наприклад, джинсової. Більшість виробів Дениса замовляють поціновувачі зі Штатів. Дещо зі своєї творчості демонструє на спеціалізованих виставках. До речі, Денис входить в десятку найкращих українських ковалів-зброярів.

«Я завжди пишалася тим, що українка. Я люблю свою Україну. Тепер знаю, що і син став на захист своєї батьківщини, бо йому не байдужа доля країни, каже Марина, і зовсім протилежні почуття у мене до тих, хто почав цю війну!».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *