Колекція Юрія Дахна: рушники, вишиті за зразками «материних» у березні-квітні 2022 року
Свого часу, отримуючи від вишивальниць відомості про рушники, вишиті в окупацію часів Другої світової, мене – колекціонера – завжди дивувало: хіба таке можливо і чи до того тоді було, щоб серед моря бід, жахів, сліз ще й вишивкою займатись?!
Пише колекціонер з села Москалі на Чернігівщині Юрій Дахно
І ось довелося це відчути, як кажуть, на власній шкірі. Попри всі труднощі й негаразди, коли перебіжками ледь встигали поратись по господарству, знаходилась хвилина присісти біля затюленого вікна і не лише вести статистичний облік ворожої техніки, а й силувати себе творити візерунок на коленкорі. З нічним сном і безсонням, коли сильно бухкало, при світильнику, або за браком світла – при свічці в поєднанні з молитвою вимальовувались зелені листочки та розквітали квіточки…
Крім того, був приємно вражений, коли донька, з якою не бачились по факту – 2 воєнні місяці, а, здавалося, цілу вічність, повернувшись до рідного дому зі столиці, де весь цей час працювала, взявши на себе левову частину роботи (за відсутності колег), у відповідь на вишите хвастовство батька, розіслала перед ним і своє, виплекане при світильнику в глухому коридорі рукоділля – рушник з надією на сонячне, наповнене життям та щебетом пташок майбутнє України.
У серпні минулого року був організований спільний виставковий проєкт з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» та Приватного історико-етнографічного музею родини Дахно (с. Москалі Чернігівського району), присвячений великому державному святу — 30-річчю незалежності України.
На виставці «Скарби народного мистецтва Чернігівщини» були представлені автентичні, самобутні, виконані у різноманітних техніках вишивані та ткані рушники, настільники, підзорники, наволочки, сорочки, елементи одягу, предмети побуту з різних регіонів області та авторські рушники-репліки Юрія Дахна, адже він власноруч вміє прясти, ткати та вишивати.