Кіно… під куполом Катерининської церкви

У 1696 р. українські козаки, очолювані чернігівським полковником Яковом Лизогубом, взяли неприступний для російської армії Азов. З того походу не повернулося додому більше 1000 військовиків. На їхню честь та мужнього полковника Я.Лизогуба, який помер у 1698 р., у Чернігові збудовано Катерининську церкву.

У радянські часи у ній був музей, а з 2006 року церковним приміщенням стала опікуватися козацька православна громада. Фактично це став головний храм для усієї козацької спільноти України.
Величний п’ятибанний кафедральний собор вражає гостей обласного центру не тільки своєю красою, історією, а й незвичним феноменом, який важко пояснити.

– Мені було ще років 6, коли одна церковна бабуся-служниця розповіла про те, що у куполах бачила якісь картинки, – каже помічник голови козацької парафіяльної ради Олександр Захарчук. – Як став працювати у храмі, згадав її слова і вирішив побувати там, нагорі. Я був вражений побаченим!

… Вузьким проходом по крутих сходах, що зроблені у мурованій стіні собору, пробираюся із супроводжуючими до куполів. Через деякий час зовсім зникає денне світло і мене просять заплющити очі, аби швидше звик до темряви. Це і роблю. Невдовзі вибираємося у підкупольний простір. Спочатку нічого не видно. А потім проявляються дерев’яні конструкції, балки, крокви, що утримують куполи. Помічаєш одну, другу, третю дірочку у мідних пластинках. Через них, мов лазером, б’ють усередину потужні промені. Ще придивляєшся… І завмираєш від подивування: то тут, то там проявляються-видніються зображення куполів Катерининського храму. Таке враження, ніби десь вгорі церкви встановлена відповідна телекамера, і вона передає на проектор відеокартинку верхів’я церковної споруди.

– Тут уже були гості із Польщі, Німеччини, Франції Латвії, – розповідає голова парафіяльної ради козацького кафедрального собору святої Катерини Віктор Левченко. – Думали, що ми у церкві встановили якусь апаратуру. Але насправді нічого цього нема, крім оцих дірочок, крізь які струменіє яскраве світло. Я думав, що це будівельники у мідних пластинках пробили цвяхами отвори. Однак… доторкніться до них. Вони – не загострені, а ніби пропалені. Але ж газозварювальним апаратом можна щось подібне зробити у сталевому листі, але ж не в мідному.

Обходимо затемнений внутрішній простір куполів. Враження додаються:
– Бачите он в тому місці хмарки?

– А ось видно купол Чернігівського колегіуму!

– А тут придивіться – образ великомучениці Катерини…

– Є легенда, що коли церкву будували, то козаки знайшли на цьому місці хреста, – говорить О.Захарчук. – Той, хто доторкався до нього, жив довго. І от одного дня я привів сюди, на гору, делегацію паломників. Тільки ми піднялися на гору – на горішній стіні проявився яскравий золотистий хрест. Усі почали хреститися, прикладати до нього свої руки і загадувати бажання. Одна дівчинка йшла позаду і не зрозуміла, що робили старші. Якраз перед нею зображення хреста мов випарувалося. Коли їй розповіли, що люди бачили, дівчинка сказала: «Я теж хочу покласти руку на хрест». І сталося диво. Хрест знову чітко проявився. І тільки дівчинка поклала на нього руку, він невдовзі як розчинився.

– Яка природа цього феномену? – запитую у моїх супроводжувальників. Як з’ясувалося, тут уже були і науковці, і будівельники – і всі вони не можуть дати однозначної відповіді, як чітке зовнішнє зображення передається пучком світла у внутрішній простір куполів.

– Є легенда, що через Чернігів проходить 7 вітрів, – дає свою версію О.Захарчук. – Ось вони б’ють по куполах нашої церкви, яка збудована у сильному енергетикою місці. Тут енергія йде вгору і вниз. Зіткнувшись із п’ятьма куполами, вітри змінюють напрями. Відбувається завихрення повітря, у якому дуже багато вологи (поряд Десна. – Авт.). І ось таким чином відбувається відзеркалення…

Як би там не було, цей феномен додає майже 300-річному собору своєрідності і загадковості. Уже багато атеїстів, побачивши незвичні зображення, вирішили пройти обряд хрещення.

23 травня 2013 р., Сергій Павленко, м.Чернігів.

На знімках: церква =1, Катерининська церква, фото Миколи Турчина;

церква =2,3, зображення купола… з внутрішнього боку, фото автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *