Катерининська церква у Чернігові — символ мужності і незламності міста

Церква св. вмц. Катерини, що зведена була на початку ХVІІІ ст. поблизу фортечних мурів, на пагорбі біля в’їзду до Чернігова, пройшла від свого освячення до наших днів періоди і козацької слави у ХVІІІ ст., і занепаду та закриття в часи радянської влади; кілька разів за цей період змінювався її зовнішній вигляд. Але найважчим в історії церкви стало ХХ століття, адже у 30-х рр. з неї вилучено культове майно та дзвони, храм був закритий, і лише на початку ХХІ ст. в ньому знову залунала молитва.

Катерининська церква, освячена 1715 р., досі нагадує про відвагу козацького Чернігівського полку та славетного полковника Якова Лизогуба. В українській історії рід Лизогубів залишився як родина творців, меценатів і справжніх патріотів. Протягом майже трьох століть представники козацького роду Лизогубів були активними дійовими особами української історії, і згадки про цю велику родину зберігають не тільки численні документи XVII — початку XX століть, а й чудові пам’ятки історії та культури, створені їхнім коштом.

На сьогодні козацький храм св. вмц. Катерини є кафедральним собором Чернігівської єпархії Православної Церкви України. Це унікальна духовна й мистецька перлина благословенної Чернігівської землі, неперевершений зразок козацького бароко, що вже більше, ніж 300 років стверджує незламність українського духу й дає надію на те, що всі перешкоди з Божою допомогою будуть подолані.

Ірина БУГЕРА, молодша наукова співробітниця науково-просвітницького відділу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *