До цілісного майнового комплексу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» входять 26 пам’яток архітектури національного значення. Серед них — 6 пам’яток домонгольського періоду.

Враховуючи унікальність архітектурних пам’яток заповідника, першочергову увагу зосереджено на їхньому збереженні та реставрації.

За кошти державних установ та релігійних громад, у користуванні яких знаходяться споруди, за погодженням заповідника та під контролем його працівників проводяться ремонтно-реставраційні та ремонтні роботи на пам’ятках архітектури національного значення.

Зокрема, у 2016 році проведені невідкладні ремонтно-реставраційні роботи на Катерининській церкві, пам’ятці архітектури національного значення, ХVІІІ ст. Замовник: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній».

Здійснювався контроль за встановленням нового іконостасу в Катерининській церкві.

Проведені ремонтні роботи на пам’ятках архітектури національного значення: Будинку губернатора, ХІХ ст. та Полковій канцелярії, ХVІІІ ст. (замовник: Чернігівський обласний історичний музей ім. В.В. Тарновського). Працівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» здійснювали контроль за їх проведенням.

За кошти релігійних громад, у користуванні яких знаходяться пам’ятки заповідника, за погодженням та під наглядом його працівників проведено поточні ремонтні роботи на пам’ятках архітектури національного значення: Спасо-Преображенському соборі, П’ятницькій церкві, комплексі споруд Єлецького монастиря (Північних, Східних та Південно-західних келіях), комплексі споруд Троїцького монастиря (Мурах з брамами та баштами, Північно-східних келіях, Введенській церкві), Катерининській церкві.

Підготовлені необхідні документи для проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури національного значення Катерининській церкві та Колегіуму (для коригування науково-проектної та кошторисної документації отримано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, нові технічні умови на водопостачання та водовідведення, погоджено Мінкультури реставраційне завдання на розроблення науково-проектної документації для проведення ремонтно-реставраційних робіт на Колегіумі).

15 грудня 2016 року підписано Договір про співпрацю щодо відтворення об’єкту історико-культурної спадщини — Новоантонієвих печер та комплексу споруд XVII—XVIII ст. колишнього Троїцько-Іллінського монастиря.

Ініціатори: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» та «Благодійний фонд «Веда Веста». Підрядник робіт: ТОВ «Будівельна компанія «Українські будівельні рішення».

У договорі передбачено, що після завершення робіт відтворені споруди передаються у державну власність з подальшим закріпленням на праві оперативного управління за Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній» для створення музейного комплексу та привернення уваги туристів з інших областей України та з-за кордону.

З метою постійного контролю за технічним станом пам’яток здійснюється перевірка та аналіз температурного і вологісного стану в спорудах. Надаються рекомендації релігійним громадам щодо використання культових споруд.

Здійснюється впорядкування документації з питань паспортизації та охорони пам’яток заповідника, виготовляються технічні паспорти на будівлі, підготовлюється необхідна документація для укладення та продовження терміну дії охоронних договорів між заповідником та користувачами пам’яток архітектури національного значення.

З метою забезпечення збереження та доцільного використання пам’яток та об’єктів культурної спадщини Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» у 2008 році на замовлення Міністерства регіонального розвитку та будівництва України був розроблений Генеральний план розвитку Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» у м. Чернігові з визначенням меж та зон охорони пам’яток.

Працювали над ним досвідчені науковці та архітектори Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень і Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури та туризму України, Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто».

Генеральний план розвитку Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» затверджений 23 червня 2009 року 39 сесією Чернігівської міської ради. Він покладений в основу подальшої діяльності заповідника, реставрації, музеєфікації та використання його пам’яток, благоустрою території, розвитку туристичної інфраструктури, а також реконструкції окремих кварталів чи комплексів історичної забудови в зонах охорони заповідника.

За результатами цієї науково-дослідної роботи встановлено межі та зони охорони пам’яток заповідника. Визначено режими використання його території, а також черговість заходів щодо охорони, використання, реставрації, реабілітації, музеєфікації пам’яток заповідника, збереження традиційного характеру середовища. Розроблено пропозиції щодо коригування історико-архітектурного опорного плану м. Чернігова в межах заповідника.

Керуючись Генеральним планом розвитку Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» створена постійна комісія із працівників заповідника, яка здійснює обстеження охоронних зон заповідника для контролю за висотністю будинків, що споруджуються, а також з метою попередження незаконних земляних робіт.

Проведено значний обсяг роботи по визначенню меж заповідника та юридичного закріплення за ним земельних ділянок.

Згідно чинного законодавства та рішення Чернігівської міської ради від 28.09.2004 р. Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» передано три земельні ділянки загальною площею 19,0471 га на території Валу та Катерининської церкви в постійне користування для експлуатації будівель і споруд заповідника.

Відповідно розпорядження голови Чернігівської обласної держадміністрації від 03.11.2015 р. № 610 затверджено проект землеустрою та передано Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» у постійне користування земельні ділянки загальною площею 1,9653 га за адресою: м. Чернігів, вул. Іллінська, 33-а, для експлуатації будівель та споруд заповідника (для експлуатації будівель та споруд Іллінського монастиря). Проведено експертну оцінку зазначених земельних ділянок.

Розроблено проект землеустрою на земельну ділянку П’ятницької церкви відповідно розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації від 21.11.2014 р. № 678. Проект землеустрою проходить державну експертизу в Державному агентстві земельних ресурсів України.

31 березня 2016 року на сесії Чернігівської міськради прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній»:

– орієнтовною площею 0,0180 га по вул. Преображенській, 2 для обслуговування будівель та споруд заповідника з подальшим наданням земельної ділянки в постійне користування;

– орієнтовною площею 0,3156 га по вул. Гетьмана Полуботка, 3 для експлуатації будівель та споруд «П’ятницької церкви» з подальшим наданням земельної ділянки в постійне користування.

Відповідно Указу Президента України від 27 січня 2010 р. № 73/2010 та розпорядження Кабінету Міністрів України при голові Чернігівської облдержадміністрації створена робоча група з підготовки матеріалів для включення пам’яток чернігівського Дитинця до Списку ЮНЕСКО.

З цією метою необхідно розробити процедуру номінації, яка передбачає проведення реставраційних робіт та благоустрій території історичної частини м. Чернігова — Валу (Дитинця).

За рахунок благодійної допомоги у співпраці із Чернігівською обласною держадміністрацією та львівськими підприємцями виготовлена проектно-кошторисна документація з благоустрою території Валу.

У співпраці з міськвиконкомом здійснюються роботи з благоустрою території Валу: ліквідація стихійних сміттєзвалища, знесення аварійних дерев. За благодійні кошти підприємцями у співпраці із Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній» встановлені нові сучасні вуличні ліхтарі.

З метою розвитку туризму та туристичної інфраструктури в м. Чернігові на території Валу встановлені вказівники, інформаційні стенди, карти. Збільшено зони вільного доступу до Інтернету, зокрема, і на Дитинці функціонують вільні Wi-Fi-зони та розміщені оглядові веб-камери.

Розроблений історичний проект «Подорож козацьким Черніговом XVII—XVIII ст.» (використання сучасних Інтернет-технологій на території стародавнього міста).