Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» є одним із головних туристичних об’єктів Чернігівщини та України. Щороку його музеї та виставки відвідують понад 250 тисяч шанувальників старовини та культури. А за 50 років діяльності установи її пам’ятки та експозиції відвідало понад 10 млн. туристів, зокрема, урядові делегації з Франції, США, Росії, Великобританії, Північної Кореї, Нової Зеландії, Японії, Канади та інших країн світу.

У 2017 році пам’ятки заповідника та його музейні експозиції оглянули 294862 відвідувачів (у 2016 році — 280818), наукові співробітники провели 6673 екскурсій (у 2016 році — 6157).

З метою популяризації пам’яток архітектури заповідника та його фондових колекцій здійснюється співпраця із туристичними фірмами Києва, Чернігова та інших міст України.

2 грудня 2016 року з метою співпраці у туристичному напрямку пройшла нарада представників білоруської делегації та Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Вона відбулася у рамках зустрічі керівництва Чернігівської міськради з офіційною делегацією адміністрації Центрального району міста-партнера Гомеля (Республіка Білорусь).

З метою підвищення культури обслуговування, у тому числі інформаційного характеру, створення умов для збільшення кількості відвідувачів закладу у заповіднику здійснюються такі заходи:

– встановлені інформаційні стенди на території Валу та Болдиних гір (біля Антонієвих печер);

– інформація про виставкові заходи та тематику екскурсій і лекцій оприлюднюється на веб-сайті «Чернігів стародавній» та в інших засобах масової інформації;

– видається сучасна рекламна продукція, зокрема, буклети, флаєри;

– запроваджені додаткові форми співпраці із відвідувачами, зокрема, у приміщенні Колегіуму проводяться публічні лекції на історичну тематику; наукові співробітники заповідника беруть участь у міському проекті «Університет 60 плюс» (безкоштовна соціально-освітня послуга для людей літнього віку, навчання на факультетах інформаційних технологій, історичному, філологічному та юридичному); організовуються оглядові бліц-екскурсії «Вал: погляд крізь віки»;

– у навчальних закладах Чернігова проводяться просвітницькі заходи, зокрема, лекції.

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» щороку бере участь у Міжнародній виставці UITT «Україна — подорожі та туризм», а також у регіональних туристичних ярмарках, в організації та відкритті туристичного сезону в місті Чернігові.

Заповідник активно співпрацює з місцевими і всеукраїнськими засобами масової інформації та інтернет-виданнями. Створено цикл радіо- та телепередач з Чернігівською обласною державною телерадіокомпанією «Сівер-центр», з міським телебаченням «Новий Чернігів» підготовлено низку телепередач «Невідомий Чернігів», надано допомогу в підготовці телепередач всеукраїнським і місцевим телеканалами.

Враховуючи унікальну акустику стародавнього храму, Борисоглібський собор згідно рішення Чернігівської обласної ради є Будинком хорової спадщини, тут проходять концерти духовної та камерної музики популярних колективів з України та з-за кордону.

Зокрема, Академічний камерний хор імені Дмитра Бортнянського проводить заходи у рамках програми «Суботні концерти духовної музики». Концерти старовинної європейської музики організовує KlarnetKvartet «BAGATELLE». Капела бандуристів ім. О. Вересая (художній керівник — заслужена артистка України Раїса Борщ, головний хормейстер — заслужений працівник культури України Микола Борщ) виконує у Борисоглібському соборі твори різні за жанром: від простої обробки народної пісні до складних за формою — світової та вітчизняної класики, інструментальні та хорові твори.

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» надає допомогу в організації на території Валу та біля Катерининської церкви різноманітних туристичних та краєзнавчих заходів. Зокрема, сприяє у проведенні весільних церемоній, які з кожним роком набувають все більшої популярності.