Ілюстроване науково-популярне видання «Чернігівський «Вал» (укр., англ. мовами)

У липні 2016 року науковими співробітниками Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» підготовлено ще одне ілюстроване науково-популярне видання «Чернігівський «Вал».

Брошура видана двома мовами: українською та англійською. Автори: Володимир Руденок (завідувач відділу наукових досліджень печер та пам’яток археології) та Інна Непотенко (молодший науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності).

Цей нарис присвячений Дитинцю — історичній частині Чернігова та пам’яткам, які знаходяться на його території. У ньому охарактеризовано основні віхи історії, пов’язані з розвитком Дитинця, планувальну структуру та архітектурне вирішення.

Дитинець (Вал) — одна з найдавніших історичних частин Чернігова, яка з часом перетворилася на його історико-культурний та духовний осередок. Разом з тим, на сьогодні це одне з улюблених частин місць відпочинку городян та гостей міста.

У брошурі оповідається про історію Дитинця від найдавніших часів, з виникнення на ньому городища у VІІІ столітті, — до початку ХХ століття, коли Чернігів перетворився на повноцінний губернський центр. Описується і період, коли місто було столицею величезного князівства — у Х столітті.

У нарисі також йдеться про архітектурні пам’ятки, розташовані на Валу, зокрема, Спасо-Преображенський та Борисоглібський собори, Будинок полкової канцелярії, Катерининську церкву, Колегіум, Будинок архієпископа, Жіночу гімназію, пам’ятники О.Пушкіну, Т.Шевченку та І.Мазепі. Розповідається і про «охоронців» Дитинця — старовинні чавунні гармати.

Брошура «Чернігівський «Вал» — це свого роду продовження розповіді про архітектурні пам’ятки стародавнього міста та його історію. Нагадаємо, що минулого року науковцями заповідника підготовлений науково-популярний нарис «Іллінська церква та Антонієві печери» і «Чернігівський Свято-Троїцький Іллінський монастир». Ця брошура користується великою популярністю у шанувальників старовини. Сподіваємося, що і нове видання про пам’ятки Валу знайде свого поціновувача, стане в нагоді багатьом: історикам і краєзнавцям та всім, хто шанує минуле нашого рідного міста.

Нове видання можна придбати у музеях Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» (у Колегіумі, Борисоглібському соборі (на Валу) та Антонієвих печерах).  Вартість брошури — 20 гривень.

         Сергій Черняков, «Чернігів стародавній».

книга_1